Mardin'de toplanan binlerce insan, Türk askerine ve Filistinlilere yönelik saldırıları protesto etmek için yürüdü. Eylemde İsrail aleyhine sık sık sloganlar atıldı. İl Müftüsü Enver Türkmen ile Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz protestolarda dua etti.

Tarihi 1'inci Cadde'de 'Kudüs Platformu' öncülüğünde düzenlenen eylemde, Pençe-Kilit Harekatı bölgesindeki terör eylemi ile 7 Ekim'den bugüne kadar Filistin'deki katliamını sürdüren İsrail protesto edildi. Eyleme STK temsilcileri ile Süryani, Ezidi ve Ermeni topluluklarından insanlar da katılarak, İl Müftüsü Enver Türkmen ile Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz'ün ettiği duaları dinledi. Cumhuriyet Meydanı'ndan eski Hükümet Konağı'na kadar yürüyen kalabalık, sık sık İsrail aleyhine slogan attı. Yürüyüşte kentin ünlü Rahvan atlara Selahattin-i Eyyubi ve Ebu Ubeyde'nin kıyafetlerini giyerek binen katılımcılar, Türkiye ve Filistin bayrağını beraber taşıdı. Eylemde bulunan öğrenciler de Filistin'in halk oyunu olarak bilinen 'Dabke'yi oynadı.

Isparta’da Minibüs Bahçeye Uçtu: 1 Ölü, 8 Yaralı Isparta’da Minibüs Bahçeye Uçtu: 1 Ölü, 8 Yaralı

"İşgalci Siyonist İsrail"

Eylemci grup adına açıklamada bulunan Necmettin Başboğa, "İşgalci, siyonist İsrail 3,5 aydan beri; her gün, her saat ve her dakika Gazze'ye füzelerle, tanklarla ve uçaklarla bombalar yağdırıyor. Her gün, her saat kundaktaki bebekler, masum çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve sivil insanlar vahşice katlediliyor. Aslında İsrail insanlıkla, hukukla ve bütün insani değerlerle savaşıyor. Su kaynakları ve gıda maddeleri tükendi. Hastaneler, okullar, mabetler, ambulanslar, mülteci kampları ve sivil meskenler, İsrail'in acımasız saldırılarıyla tahrip edildi. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve küresel güçler, işgalci İsrail'e sessiz kalıyor; hatta destek veriyor. İslam ülkeleri ise aciz ve kısıtlı durumda seyrediyor. 2,5 milyon Gazze halkı sefalet, göç ve ölümle baş başa bırakılmış durumda" 

"Dengesiz ve acımasız siyonist İsrail'e karşı Gazze halkı onuruyla ve inanç değerleriyle direniyor. Gazze, kahramanlık destanı yazıyor. Gazze, cesaret ve onur örneğini ortaya koyuyor. Gazze işgale ve zillete karşı bağımsızlık, yurtseverlik, özgürlük ve direnişin bayraktarlığını yapıyor. Gazze, küresel emperyalistlere ve yerel iş birlikçilere karşı izzet ve mertliğin sembolü oluyor. Devletler, rejimler ve vicdansız yapılara inat; dünyanın dört bir yanında vicdanlı insanların, işgalci İsrail'e nefreti artarken Gazzeli kahramanların haklı direnişine ilgi ve sevgileri artmaktadır. Katil İsrail'in vahşi saldırılarının bir an önce durdurulması ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması için hukuk ve insan haklarına saygı duyan tüm ülkeleri, halkları, kurumları ve kişileri harekete geçmeye davet ediyoruz. İşgalci Siyonistlere destek veren firmaların ürünlerini boykota devam ediyoruz" dedi.

Kaynak: DHA