Sinop'ta Lösemili Çocuklar için Oyuncak Toplandı Sinop'ta Lösemili Çocuklar için Oyuncak Toplandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ekosisteminin korunması ve balıkçılara gelecek sezon daha fazla ekonomik katkı sağlanması amacıyla geçen yıl şubat ayında hamsiye getirilen av yasağının ardından Marmara Denizi'nde bu av sezonunda hamsi avcılığı arttı.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği (DEM-BİR) Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı Naci Karabiber, hamsi avcılığına getirilen yasakla ilgili olarak, "Geçen yıl şubat ayında Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz ile birlikte koordineli olarak sezon içerisinde Marmara Denizi'nde hamsi avcılığına yasak getirmiştik. Onun meyvelerini bu yıl topladık. Bu yıl Marmara Denizi'nde çok güzel hamsi avcılığı oldu. Ekim, kasım, aralık ayları gerçekten çok iyi geçti" dedi.

Balık sezonunun sonlarının yaklaştığını da belirten Naci Karabiber, "Şu ana kadar her şey çok iyi gitti. Bugünlerde balık fiyatları yükseldi. Hamsinin kilosu şu anda 150 liraya çıktı. Bunun sebebi de artık sular soğudu. Balıklar derinlere gitti. İstanbul'da, Karadeniz'de birçok arkadaşımız paydos etti. Sezonun geneline bakarsak emeğimizin karşılığını aldık. Bu tarihten sonra hiçbir balığı tezgahta ucuz bulamazsınız" diye konuştu.

Kaynak: DHA