Kanada'da Çalışmak için İngilizce Sınavı Kayıtları Başladı Kanada'da Çalışmak için İngilizce Sınavı Kayıtları Başladı

NECMETTİN KURUCU

Güneş'i, yüzeye bağlı gözlemcinin göremediği bir şeyi takip eden, tuhaf bir gözbebeği olan dev bir göz küresi olarak hayal etmek zor değil.

Hayal ürünü fikirleri bir kenara bırakırsak, bilim insanları Phobos'un gölgesinin geçmesiyle gezegen üzerinde garip bir etki gözlemlediler. Sismik aktiviteyi ölçmek için tasarlanmış bir gözlemevi olan Mars InSight iniş aracı, bu olaylar sırasında sadece hafifçe eğiliyor. Bilim adamları, bu hafif eğimi, azalan güneş ışınımının neden olduğu çok hafif soğutma etkisinin bir sonucu olarak Mars yüzeyinin deformasyonuna bağladılar.

Uydudan Phobos'un daha büyük silueti var ve parıltı tarafından tamamen yutulduğunda bile Güneş'ten gelen ışığın yüzde 40'ını engelliyor. Çok daha uzakta ve daha küçük olan Deimos, çok daha az ışığı engelleyerek gezegenimizin ne kadar inanılmaz derecede özel olduğunu vurguluyor.

Dünya'da meydana gelen bir tam güneş tutulması sırasında Ay diski, Ay çok daha küçük olmasına rağmen Güneş diskini mükemmel bir şekilde kaplar.

Bunun nedeni çok etkileyici bir tesadüf. Ay, Güneş'ten yaklaşık 400 kat daha küçüktür. Ayrıca Dünya'ya Güneş'ten yaklaşık 400 kat daha yakındır. Bu, gökyüzümüzde Güneş ve Ay'ın aşağı yukarı aynı büyüklükte göründüğü anlamına gelir.

Bu biraz farklılık gösterir çünkü ne Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesi ne de Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesi tam anlamıyla dairesel değildir. Dolayısıyla boyutları, yörünge konumlarına bağlı olarak biraz daha büyük veya daha küçük görünebilir. Ay, Güneş'i tamamen kaplamadığında, Ay'ın diski çevresinde bir ışık halkası bıraktığında halkalı tutulmalar bu şekilde olur.

Daha da ilginci, türümüzün ortaya çıkışı, bu kadar mükemmel tutulmalara hayret edecek bir zamanda gerçekleşmiş gibi görünüyor. Ay, yaşamına Dünya'ya çok daha yakın başladı ve şu anda yılda yaklaşık 3,82 santimetre (1,5 inç) hızla uzaklaşıyor . Buna bir 600 milyon yıl daha verirseniz , tam güneş tutulması artık mümkün olmayacak.

Editör: Tuğba Eroğlu