Türk cerrah ve akademisyen Prof. Dr. Mehmet Haberal, 29 Ekim 1944'te Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Subaşı köyünde doğmuştur. Eğitimine Zonguldak Gazi İlkokulu'nda başlamış ve sonrasında Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde orta ve lise öğrenimini tamamlamıştır.

Haberal, tıp alanına ilgi duyması üzerine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görmeye başlamış ve 1967’de mezun olmuştur. Daha sonra genel cerrahi uzmanlığını almış ve yanık tedavisi alanında uzmanlık yapmak için ABD'nin Texas eyaletinde bulunan Shriner Yanık Enstitüsü'nde ve John Seally Hastanesi'nde eğitim almıştır. Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde organ nakli üzerine çalışmalar yürütmüştür.

James Chadwick Kimdir? James Chadwick Kimdir?

Türkiye'deki ilk organ naklini yapan isim olarak tanınan Haberal, 3 Kasım 1975 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde annesinden bir çocuğa böbrek nakli gerçekleştirmiştir. Bu başarı, Türkiye'de organ nakli alanında mühim bir dönüm noktası olmuştur. Ayrıca Avrupa Transplantasyon Birliği'nden (Eurotransplant) sağlanan ölüden alınan bir böbrek ile Türkiye'de ilk defa kadavradan böbrek naklini de yapmıştır. Organ nakli ve yanık tedavisi vakıflarının kurulmasında büyük katkılar sunmuş bir isim olan Haberal, aynı zamanda Başkent Üniversitesi'nin kurucusu ve rektörü olarak görev yapmıştır.

Haberal, Ergenekon ismi verilen operasyon kapsamında tutuklanmış ve bir süre cezaevinde kalmıştır. Tutukluluğu esnasında bile bilimsel faaliyetlerini sürdürme gayreti içinde olan Haberal, Amerikan Cerrahlar Koleji tarafından şeref üyeliğine seçilen ilk Türk olma başarısını göstermiştir.

Muhabir: Necmettin Kurucu