Sağlık Bakanlığı, MHRS'te yeni bir döneme geçiyor. "Onaylı Randevu" uygulaması ile hastaların randevularını onaylaması veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar onay işlemi yapmayanlar, yeni randevu almakta kısıtlanacak. Ancak 65 yaş üstü ve kanser hastaları bu uygulamadan muaf tutulacak. Boş kalan randevular, hizmet bekleyen hastalara öncelik vermek için kullanılacak.

Onaylı Randevu Uygulamasına İlişkin Tüm Detaylar

Hastalar öncelikle, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarından, MHRS internet sitesi, mobil uygulama veya "ALO 182" çağrı merkezinden randevu oluşturacak.

Yeni uygulamayla, randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00'ye kadar hastaların randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini sistem üzerinden bildirmesi gerekecek. Onay işlemi randevu alınan kanallar üzerinden yapılacak.

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin ise aynı branşta 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat bu kişiler Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecek.

Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular, bir gün önce saat 20.00'de otomatik olarak iptal edilecek. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek, herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak.

Uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak, bu gruptaki hastalar, her zaman randevu alabilecek.

Sabah Uyandığımızda Neden Ağzımızda Kötü Bir Tat Olur Sabah Uyandığımızda Neden Ağzımızda Kötü Bir Tat Olur

Hastalara, hastanelere ve hekimlere zamanı verimli kullanma imkanı sunacak Onaylı Randevu Sistemi'nde, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasite, hizmet bekleyen hastalar için kullanılacak.

Boş kalan her randevuda, sistemden randevu alamayan ancak talep bırakmış hastalara ulaşılacak ve öncelik talepte bulunan hastalara verilecek.

Kaynak: AA