Millî Savunma Bakanlığının faaliyetlerine ilişkin olarak Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Aktürk toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Toplantı sonrasında Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelen tüm tehdit ve tehlikeleri; her türlü arazi ve iklim şartlarında yüreğindeki vatan, bayrak ve millet sevgisiyle sınır ötesinde göğüsleyen kahraman Mehmetçiklerimiz, 12 Ocak’ta Irak’ın kuzeyindeki bir üs bölgemize sızma girişiminde bulunarak saldırı gerçekleştiren teröristlere geçit vermemiştir” ifadesine yer verildi.

Aktürk, “Hain saldırıda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet; kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz.

Menfur saldırı sonrası Irak ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan terör hedeflerine yönelik icra edilen hava harekâtlarıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, tünel, mühimmat/malzeme deposu, barınak, ikmal malzemeleri, doğal gaz üretim ve petrol tesisleri ile gelir elde etmek için kullanılan tesislerden oluşan toplam 114 hedef başarıyla imha edilmiştir” şeklinde açıkladı.

81 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi

81 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade eden Zeki Aktürk, “Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayan Kahraman Mehmetçik; çatışmalar, ateş destek vasıtaları ve hava harekâtları ile bölgede toplam 81 teröristi etkisiz hâle getirmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir” denildi.

Pençe-Kilit Harekâtında etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısını açıklayan Aktürk, devamında, “Pençe-Kilit Harekatı’nda bugüne kadar 768 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.887 silah ve 794 bin 661 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 588 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 850 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.

Böylece, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil 114’ü son bir haftada olmak üzere 1 Ocak 2023’ten bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2 bin 396’ya ulaşmıştır” dedi.

İsrail, İran’a Misilleme Yapacak mı? İsrail, İran’a Misilleme Yapacak mı?

Kaynak: Haber Merkezi