İstanbul'un Sultangazi semtinde AK Parti Gençlik Kolları'yla bir araya gelen Murat Kurum; "Okullarımızda, belki de sizin de yaşadığınız temizlik gibi, beslenme gibi ihtiyaçları Büyükşehir Belediyesi olarak biz karşılayacağız. Ailelerimize destek olacağız. Ama bizim vereceğimiz yardımlar öyle çay bardağının yarısı kadar bir süt olmayacak" şeklinde konuştu.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum, Sultangazi semtinde bulunan Özdemir Bayraktar Gençlik ve Kültür Merkezi'nde AK Parti Gençlik kollarının tertip ettiği, 'Gençlerle Biz Bize' etkinliğinde konuşma yaptı.

Konuşmanın ardından bir öğrenci Murat Kurum’a 'Sacide' ismini verdiği bir kedi hediye etti. Kedinin isminin, Murat Kurum'un seçim sloganı olan Sadece İstanbul'dan esinlenilerek konulduğu söylendi.

Kurum, "Sacide, seçim kampanyamız boyunca maskotumuz olacak" ifadelerini kullandı.


Kurum, konuşmasından önce Sarıyer'deki kilise saldırısına yönelik şu değerlendirmelerde bulundu; "Kilisemizde meydana gelen elim olay sebebiyle kilise deki vatandaşlarımıza, cemaatimize geçmiş olsun demek istiyorum. Ve İstanbul, medeniyetimizin emaneti İstanbul, aslında fethedildiğinde bile burada yaşayan tüm toplumu korumak, kollamak, tüm değerleriyle birlikte yaşatma arzusu ve isteğiyle bir araya gelmiştir. Biz; dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun tüm kardeşlerimizi kucaklamış ve yardıma ihtiyacı olana el uzatmış ve hep birlikte Türkiye olmuş bir toplumuz. O yüzden bizim yönetim anlayışımızda da dini, dili, ırkı, inancı, mezhebi ne olursa olsun, biz tüm İstanbulluları kucaklayacağız. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Ben tüm İstanbul’da huzurun, öncelikle güvenin tesis edilmesi adına her şeyi yapacağımızı burada ifade etmek istiyorum" .

trafik-araba-otomobil

Ümraniye'de 10 Katlı Apartmanda Yangın! Ümraniye'de 10 Katlı Apartmanda Yangın!

Aday Kurum İstanbul'un trafik sorununa ilişkin; "Ulaşımdaki trafik çilesini bitirmek adına metro ağını ilk 5 yılda hemen 2 katına çıkaracağımız, Silivri’ye metrobüs götüreceğimiz, 250 bin araçlık kapalı otoparkla birlikte otopark sorununu çözeceğimiz, mikro mobiliteye önem vererek bisiklet yolunu ilk 5 yılda bin kilometre ardından bin 500 kilometreye çıkarılması, elektrikli şarj istasyonlarımızla birlikte 2 yakaya 2 tünel projemizle ki 122 kilometrelik bir tünel projesi bu, inşallah 5 yılsonunda İstanbul’da şuan da yoğun saatlerde olan trafik yoğunluğu yüzde 90’lara ulaşıyor. O yüzden amacımız, hedefimiz şuan 64 dakika olan ulaşım süresini İnşallah yapacağımız tüm projelerle birlikte 39 dakikaya düşürmek olacak. Yani her İstanbullu bu manada en az 25 dakika kazanmış olacak" dedi.

İstanbul'a Konforlu Ulaşım!

"Sadece İstanbul’a odaklanacağız, gençlerimizin sorunlarına odaklanacağız" diyerek gençler için gerçekleştirmek istediklerinden bahseden Murat Kurum, "Ulaşımı bir çile hali olmaktan çıkaracağız ve aynı zamanda konforlu ulaşım müjdelerimizle birlikte biliyorsunuz, öğrencilerimize yüzde 40 indirim yapacağımızı müjdeledik. Yüzde 40 indirimi ilk meclis toplantısında, göreve gelir gelmez hep birlikte alacağız. İstanbul’da okuyan her üniversite öğrencisine İstanbul Büyükşehir Belediyesinden her yıl 10 bin lira eğitim desteği vereceğiz. Ve gençlerimize bu eğitim desteğimiz her zaman artacak, güncellenecek ve her yıl düzenli olarak üniversite de okuyan gençlerimize eğitim desteğini veriyor olacağız" cümlelerini kullanan Kurum, ulaşım konusuna hızlıca el atacağından bahsetti.

İş Kurmak İsteyene 100 Bin Lira Destek!

Kurum, "İşini kurmak isteyen gencimiz, gidecek belki 2-3 arkadaşıyla birleşecek ve kendi işini kuracak, üretim yapacak. Yine ilkokul çağındaki öğrencilerimize ulaşımı ücretsiz yapıyoruz. İlkokula giden tüm çocuklarımız belediyenin otobüslerinden ücretsiz faydalanabilecek. Ve yine okullarımızda, belki de sizin de yaşadığınız temizlik gibi, beslenme gibi ihtiyaçları Büyükşehir Belediyesi olarak biz karşılayacağız. Okullarımızda bu manada ailelerimize destek olacağız. Ama bizim vereceğimiz yardımlar öyle çay bardağının yarısı kadar bir süt olmayacak" şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA