Nar suyunun sağlığa birçok faydası bulunur. Faylarının yanı sıra mayhoş tadı ve özellikle yaz aylarında ferahlatıcı etkisi ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. 

Ülkemizde nar özellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.

Meyvenin içerisindeki sulu, kırmızı taneler taze olarak veya suyu sıkılarak tüketilmektedir. 

Nar önemli bir besin kaynağıdır. İçerisinde A, C, K, B vitaminleri ve folik asit gibi sağlığa oldukça faydası bulunan besin değerleri vardır. Aynı zamanda yüksek polifenol içeriyor ve antioksidan özelliği en yüksek meyveler arasında yer alıyor.

Nar meyvesinin en büyük yararı kan baıncını düşürmesi ve kalp damar sağlına olan faydasıdır. Düzenli olarak tüketilen nar suyu veya meyvesi kan basıncını düşürdüğünden, uzun vadede yüksek tansiyon hastalıklarından koruyor. 

Kulak Temizleme Çöpü, Enfeksiyona Yol Açabiliyor Kulak Temizleme Çöpü, Enfeksiyona Yol Açabiliyor

Aynı zamanda kalp krizi, damar tıkanıklığı hatta inme felç gibi ani gelişebilen kalp-damar hastalıklarına karşı da koruma sağlıyor.

İçeriğindeki C vitamini bağışıklık sistemini destekliyor, E vitamini cildi güzelleştiriyor, K vitamini kemik sağlığını destekliyor ve en önemlisi Beta Karoten vücutta birçok hastalığa karşı savunma mekanizması oluşturuyor.

Nar suyu tüketiminin dozunda olması gerekiyor. Herhangi bir sağlık problemi bulunan kişilerin bu tarz meyveleri tüketmeden önce bir uzmana danışması da önem taşıyor. 

Muhabir: Ebrar Çelik