Netanyahu, Yine İşine Gelmeyeni Duymadı Netanyahu, Yine İşine Gelmeyeni Duymadı

ABD’nin Alabama eyaletinde hükümlü Kenneth Smith’in ülkede ilk defa nitrojen gazıyla dün idam edilmesini takiben idam yönteminin, insan haklarına aykırı olup olmadığı, dünya genelinde tartışma yarattı. Alabama eyaletinin Başsavcısı Steve Marshall, “Adalet yerini buldu” açıklamasını yaparken; Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk ise ‘denenmemiş idam yöntemini’ şiddetle kınadı.

Süre Aşımına Uğradı

Kenneth Smith kiralık katil olarak 1988 yılında Elizabeth Sennett’i bıçaklayarak öldürmek suçundan idam cezası almış ve 2022 yılında iğneyle idamı süre yetmediği için durdurulmuştu. Smith dün saf nitrojen gazını soluma yöntemiyle idam edildi, daha önce denenmemiş ve etkileri bilinmeyen bir yöntem olarak idam yöntemi tartışmaları başlattı.

Alabama Eyalet Savcısı Steve Marshall idam sonrası “Adalet yerini buldu” açıklaması Elizabeth Sennett cinayetini detaylı olarak anlattı. Savcı Marshall şu açıklamalarda bulundu;

İnsani İnfaz Yöntemi (!)

“Bu gece aynı zamanda ülkede ve dünyada nitrojen hipoksisinin infaz yöntemi olarak kullanıldığı bir ilk oldu. İnfaz yöntemine izin veren yasa 2018 yılında yürürlüğe girdi, etkili ve insani bir infaz yöntemi olması amaçlanmıştı ve artık kanıtlandı.”

‘’Aşağılayıcı ve İnsanlık Dışı’’

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk adına ise “Türk, bu yeni ve denenmemiş azot gazıyla boğma yönteminin işkenceye veya zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muameleye yol açabileceği yönündeki ciddi endişelere rağmen, Kenneth Eugene Smith'in Alabama'da idam edilmesinden derin üzüntü duymaktadır” açıklaması yapıldı.

Kaynak: DHA