Ulus Hali tüm Ankaralılar'ın bildiği bir yerdir. Burada bir kokoreççi var ki yaptığı uygulamayla yalnızca Ankara'nın değil tüm Türkiye'nin örnek alması gereken bir uygulamaya imza atıyor.

Burası hangi kokoreççi mi? Hemen söyleyelim, Meşhur Çino Kokoreç. Çino Kokoreç, satış yaparken, kasaya gelerek maddi durumunun iyi olmadığını söyleyen vatandaşlara fiyatta yardımcı oluyor. Bazen çevredeki insanların maddi koşullarını bildikleri için bir şey söylemese bile müşterilerine indirim yapabiliyor.

Günümüzde tüm dünyada etkisi hissedilen küresel bir ekonomik kriz varken bu tür uygulamalara ihtiyacın iyice arttığı oldukça bariz bir gerçek. 

Ancak kaynaklarımızdan aldığımız bilgiye göre bu uygulama oldukça eskiye dayanıyor. Çino Kokoreç'in sahibi bu konuyu şu sözlerle açıklıyor; “Bazen ayran ikram ediyoruz. Bazen indirim yapıyoruz. Bakıyoruz ki kimi insanın hiç durumu yok. Para istemiyoruz. 1974’ten beri yapıyoruz bu işi, ki zaten baba mesleğim. 2008’de dükkanı açtığımızdan beri öğrencilere, ihtiyacı olanlara fiyatta yardımcı olmaya başladık”.

Hamamönü KahveHamamönü'nün Hanımeli

Hamamönü Sanat Sokağı çeşitli atölyelerin bulunduğu bir yer olarak biliniyor. Oysa burada bir çay evi var! Ve bu çay evi bir kadın tarafından işletiliyor. İsmi Hanımeli Çay Evi. Çay evinin işletmesini ise Gülbahar Çakmak yürütüyor. Her şey anne usulüyle üretiliyor, doyurucu posiyonlar ise bunun en güzel kanıtı.

Başkent Üniversitesi'nden Ankara Belgeseli Başkent Üniversitesi'nden Ankara Belgeseli

Müşterilerine bir anne sıcaklığıyla hizmet eden Gülbahar Çakmak 13 yıldır Hamamönü Sanat Sokağı'nda. Burayı açmadan önceyse tekstil ile ilgileniyor. Eşinin işlere destek olduğunu da belirten Çakmak; "Gelenimiz gidenimiz de çok, işlerimiz de çok şükür yolunda” dedi.

Muhabir: Arda Kemal Atay