Eğitim-İş Sendikası, Meclis’te komisyon görüşmelerinin başlanacağı Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifini TBMM önünde toplanarak protesto etti.

TBMM'nin Çankaya kapısı önünde toplanan sendika üyeleri adına açıklama yapan Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, kanun teklifinin, öğretmenleri tehdit ettiğini, diplomalarını yok saydığını savundu.

Kütahya'da Uyuşturucu Taşıyan Otobüs Yolcusu Kadın Yakalandı Kütahya'da Uyuşturucu Taşıyan Otobüs Yolcusu Kadın Yakalandı

Özbay, kanun teklifinin, usul ve şekil yönünden Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia ederek, teklifin Anayasa'nın 6'ncı ve 7'nci maddelerini açıkça ihlal ettiğini belirtti.

Özbay, "Demokratik bir hukuk devletinde kanun yapma sürecine hiç benzemeyen bir yöntemle, kamuoyu bilgilendirilmeden, ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve eleştirileri dikkate alınmadan, diğer kanun maddeleriyle çelişkisi incelenmeden, Anayasa'ya uygunluğu ele alınmadan Meclis'e getirilen bu teklif, adeta sendikalar ve muhalefetten kaçırılarak oldu bitti yapılarak, inat ve baskıyla yasalaştırılmak istenmektedir" açıklamasını yaptı.

Kanun teklifinin, öğretmenlerin kazanılmış haklarını gasp edeceğini kaydeden Özbay, "Öğretmenlerimizin özlük hakları, ekonomik durumları ve çalışma koşullarını iyileştirmek yerine daha da kötüleştirmekte ve mesleki saygınlıklarını zedelemektedir. Bu kanun, öğretmenin diplomasını geçersiz kılan, 'Milli Eğitim Akademisi' garabetiyle onların emeklerini onların emeklerini hiçe sayarak, motivasyonlarını ve mesleki onurlarını zedelemektedir" diye konuştu.

TBMM’de, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifinin görüşmelerine bu hafta başlanacak.

Teklife göre Milli Eğitim Akademisi kurulacak. Öğretmenlik mesleği yeterlikleri çerçevesinde belirlenen teorik ve uygulamalı derslerden oluşan hazırlık eğitimi, Milli Eğitim Akademisince verilecek.

Kaynak: AA