Geçen senenin yaz aylarında Barbie ile vizyona girmesi sonrası, sinema salonlarında fırtına gibi esen, gişede yüksek hasılat elde eden Christopher Nolan imzalı Oppenheimer, dünyanın pek çok yerinde vizyona girerek sinemaseverlerle buluştu. Ancak içerdiği konu ve tarihi itibariyle Oscar ödüllerinin güçlü adaylarından olan Oppenheimer'ın, Japonya’da vizyona girip girmeyeceği kafalarda soru işareti bırakmıştı.

oppenheimer_01

Gösterimler Yasaklanabilir

Oppenheimer, atom bombasının mucidi olan teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın hayatını ve Manhattan Projesi adı altında İkinci Dünya Savaşı’nı bitirecek atom bombasını tasarlama ve geliştirme sürecini konu alırken, Oppenheimer'ın yargılanma sürecini de ele alıyor. Çünkü savaşı bitirecek olay, ne yazık ki, bombanın Japonya’daki Hiroşima ve Nagazaki şehirlerinde kullanılması olmuştu. Dolayısıyla filmin, Japonya’daki gösterimlerinin yasaklandığı söylentileri de dolaşıyordu.

Oppenheimer.jpg2

Yakın zamanda ülkemiz dahil bazı ülkelerde tekrar ve IMAX versiyonlarıyla vizyona girecek Oppenheimer’ın nihayet Japonya’da da vizyona gireceği bilgisi öğrenildi.

Mart’ta Geliyor

Popüler film-dizi puanlama ve veri tabanı sitesi IMDB’deki Oppenheimer sayfasına göre, filmin vizyona gireceği ülkeler arasında Japonya da yer alıyor. Oppenheimer, 29 Mart’ta sınırlı gösterimlerle Japonya’da vizyona girecek.

Edward-Teller-Explained-in-Oppenheimer-Benny-Safdie

Survivor All Star'da Kavga: O İsimler için Ne Karar Alınacak Survivor All Star'da Kavga: O İsimler için Ne Karar Alınacak

Oppenheimer’ın Japonya’da vizyona girmesinden sonra, filmdeki atom bombası sahnelerinin ve bazı diyalogların, Japon seyirci tarafından nasıl tepkilerle karşılaşacağı, gösterimlerin yeniden yasaklanıp yasaklanmayacağı ise bir başka merak edilen konu oldu.

oppenheimer

Bunun cevaplarını Oppenheimer, Japonya’da vizyona girdikten sonra göreceğiz.

Kaynak: Furkan Erkan