OYAK, 64'üncü Olağan Genel Kurulu'nu, Ankara’daki genel müdürlük binasında yaptı. Genel Kurul'da Türkiye'nin tamamlayıcı mesleki emeklilik fonu OYAK'ın nema oranı yüzde 77,1 olarak açıklandı.

OYAK, böylece yüzde 77,1 nema oranıyla üyelerine yatırım araçlarının hepsinden fazla getiri temin etti. 

OYAK'ın nema oranı, yüzde 74,8 ile geçen yılın en fazla kazandıran yatırım aracı olan altının getirisini geçerken BİST endeksinin yüzde 36,4'lük getirisini ikiye katladı. Dolar yüzde 57,4, avro yüzde 63,4 ile OYAK'ın nema oranının çok altında getiri sağladı.

Türkiye, Avrupa'da Hava Sahası En Yoğun 3. Ülke Türkiye, Avrupa'da Hava Sahası En Yoğun 3. Ülke

2023 Faaliyet Raporu'na göre, OYAK'ın toplam varlıkları bir önceki yıla göre yüzde 77 artarak 847 milyar liraya, konsolide net varlığı da yüzde 71 artışla 332,8 milyar liraya yükseldi. 

OYAK'ın 2023 faaliyet dönemindeki hasılatı da yüzde 38 artarak 457,8 milyar liraya ulaştı.

Aynı dönemde 4,6 milyar dolar ihracat yapan OYAK Grubu şirketleri, 2023 yılında Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 1,81’ini gerçekleştirdi. 

Grup, 2023’te 85,6 milyar lira vergi ödeyerek Türkiye'de toplanan tüm vergilerin yüzde 1,90'ını, kurumlar vergisinin ise yüzde 0,99'unu karşıladı.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, "1961’de kurulan OYAK, Türkiye’nin en başarılı tamamlayıcı mesleki emeklilik fonu olarak 62 yıl boyunca hep çalışmış, üretmiş ve paylaşmıştır. Bugün OYAK, inşa ettiği dayanıklı yapının sunduğu çeviklik, esneklik, ölçek ve güç ile bu süre zarfında yurt içi ve yurt dışı piyasaların meydan okumalarını başarıyla yönetmiş, riskleri doğru öngörmüş, fırsatları katma değer üretimini pekiştirmek için ustaca kullanmıştır" dedi.

Yüzde 77,1 nema oranı ile OYAK üyelerinin birikimlerinin reel bazda korunduğunu ve yüksek getiri sağlama hedefine ulaşıldığını vurgulayan Erdem, "Bu sonuç OYAK ve OYAK Grubu şirketlerinde yüksek aidiyet, tutku ve özveri ile görevlerini icra eden 38 bini aşkın çalışanımızın yanı sıra stratejik atılımlarımızın hayata geçmesinde rolü olan yönetim ekiplerimizin değerli katkıları ile elde edildi. 2023'ün istisnai piyasa koşullarında sağlanan bu oranın tüm üyelerimize hayırlı olmasını ve sürdürülebilir şekilde tekrarını dilerim" dedi.

Kaynak: AA