Türkiye Sakatlar Federasyonu, Türkiye Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu ile Türkiye Beyaz Ay Derneği gibi 36 dernek, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde hizmet alan her bir özel gereksinimli birey için harekete geçti.

Çanakkale’de Kayıp Çimpe Kalesi'nin Yeri Tespit Edildi Çanakkale’de Kayıp Çimpe Kalesi'nin Yeri Tespit Edildi

36 dernek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde hizmet alan özel çocukların 8 saat bireysel ve 4 saat grup eğitim seans ücretinin, KDV hariç net asgari ücretin yüzde 50'si olarak belirlenmesi talebinde bulundu.

36 Dernekten Yapılan Açıklama

36 dernekten yapılan ortak açıklamada, 2005 yılında dünyaya örnek olacak bir çalışmayla Türkiye’de Engelliler Kanunu çıkarıldığı hatırlatılarak, “Yapılan bu yasal düzenleme ile tüm özel gereksinimli yavrularımız, resmi ve özel eğitim kurumları ile birlikte, sosyal güvencesi olmasa da özel eğitim kurumlarında da destek eğitimi almaya başladı. 2005 yılı öncesinde toplam 35 bin özel gereksinimli birey eğitim alırken, bugün itibariyle 81 ilimizde 3 bin 260 eğitim kurumu ile 545 bin özel gereksinimli bireye, 55 bin nitelikli uzman personel ile hizmet verilmektedir” denildi.

Verilen bu eğitimler sayesinde birçok özel gereksinimli çocuğun akranları ile arasındaki mesafeyi kapattığına dikkat çekilen açıklamada, “Bununla birlikte; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin sunmuş olduğu hizmetlerin gelişerek devam edebilmesi, öğretmen ve personellerinin hayat standartlarının yükseltilmesi, nitelik ve nicelik yönünden sürdürülebilir duruma gelmesi için geçmişten bugüne biriken sorunların çözüme kavuşması gerekmektedir” bilgisi verildi.  

Sorunlara Dikkat Çekildi!

Açıklamada bu sorunların başında, kurumlardan destek eğitimi alan özel çocuklar için devlet tarafından karşılanan eğitim ücretinin belirlenmesinde herhangi bir standardın olmaması olduğu belirtilerek, “Ekonomik göstergelerin yeterince dikkate alınmadan yapılan ücret düzenlemeleri sebebiyle kurumlarımızın geçmişten bugüne gelen ekonomik problemleri giderek büyümektedir. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerin her bir özel birey için ödenen eğitim ücreti 2006 öncesi dönemde asgari ücrete eş değerken, yıllar içinde eriyerek Aralık 2023 itibariyle asgari ücretin çeyreği seviyelerine gerilemiş durumdadır. Kira ve personel giderleri, yıllardır "ücretsiz- olarak verdiğimiz öğrenci taşıma (servis) hizmeti ve genel giderlerimiz, maliyet açısından sürdürülebilir olmaktan uzaktır” ifadeleriyle sorunlara dikkat çekildi.  

Dernekler Taleplerini Sıraladı

Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bazı taleplerde bulunan 36 derneğin açıklamasında, “Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde hizmet alan her bir özel gereksinimli birey için 8 saat bireysel ve 4 saat grup eğitim seans ücretinin, KDV hariç olmak üzere, net asgari ücretin yarısı olarak belirlenmesi ve bundan sonraki yıllarda da bu parametreye bağlı olarak otomatik olarak güncellenmesini sağlayacak yasal düzenlemesinin yapılması ve bir aylık özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti için bireysel eğitim saatinin yetersiz olmasından kaynaklı saatlerin artırılması” ifadeleriyle çözüm talepleri sıralandı.

Kaynak: Haber Merkezi