Gazeteci Emre Özpeynirci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla otomotiv sektöründeki son durumu değerlendirdi. Özpeynirci, 2024 yılında sadece nakit parası veya elinde takasa verecek aracı olanların yeni otomobil alabileceğini açıkladı.  

"Otomotivde CİN şişeden çıktı" paylaşımında bulunan gazeteci Özpeynirci, otomobilde, "2024’te en az yüzde 4.5-5 maliyet enflasyonu fiyatlara yansıtılacak. Kur ne kadar yansır göreceğiz" değerlendirmesini de yaptı. 

Özpeynirci, 2024’te, 2023 gibi spekülatif satışların köpüklerin olmayacağını da belirterek, "2024 hem sıfır hem 2.el için takas yılı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Otomobil satışları bu şekilde devam ederken, ilk 6 ay için ÖTV matrah güncellemesini pas geçeceklerini öne süren Özpeynirci, "Otomotivde milyonluk satışlar zenginlik göstergesi değil, kimseyi şaşırtmasın" dedi.

Özpeynirci, Türkiye’de bin kişiye düşen otomobil sayısının 165 olduğuna da dikkat çekerek, "Ekonomi iyileşince pazar önce 1.5 milyonu, ardından 2 milyonu bulur" görüşünü paylaştı.

Özpeynirci son olarak "Bu saatten sonra pazar 1 milyon adedin altına çok inmez" ifadeleriyle otomotiv sektöründeki satışlar hakkında öngörüsünü açıkladı.

Fahiş Fiyat Artışına İlişkin Rekabet Kanununda Değişiklik Fahiş Fiyat Artışına İlişkin Rekabet Kanununda Değişiklik


 

Kaynak: Haber Merkezi