ABD’nin Seçimlerden Sonra Borç Yükünün Artacağı Bekleniyor ABD’nin Seçimlerden Sonra Borç Yükünün Artacağı Bekleniyor

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizlik sürüyor. Gözler bu nedenle Fed'in bugün açıklayacağı Bej Kitap raporuna çevrildi. Küresel piyasalar, Fed'in Bej Kitap raporundan bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara dair ipuçları arayacak.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 44'e gerilerken bu oran kasımda yüzde 56'ya ve aralıkta da yüzde 77'ye düştü.

Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de piyasalarda risk algısının güçlenmesine neden oluyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari verdiği röportajda, Fed'in faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonda belirgin bir ilerleme beklenmesi gerektiğini aktardı.

Kashkari’nin, fiyat baskılarının yeniden artması durumunda daha fazla faiz artırımı ihtimalini de göz ardı etmeyeceğini ifade etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Jeopolitik risklerin devam etmesinden dolayı dün yüzde 0,5 yükselişle günü 2 bin 362 dolardan kapatan altının ons fiyatı şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,1 azalışla 2 bin 358 dolardan alıcı buluyor.

Brent petrolün varil fiyatı da dün yüzde 1,7 artışla yükseliş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıdı. Bugün ABD'de açıklanacak ham petrol stokları verisi öncesinde fiyatlar yatay bir seyir izliyor.

New York borsasında dün Nasdaq endeksi yüzde 0,59 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,02 yükselirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,55 azalış kaydetti.

Avrupa borsalarında dün negatif bir seyir öne çıkarken, bugün Almanya'da açıklanacak enflasyon verileri yatırımcıların odağına yerleşti.

Asya pay piyasalarında da Çin hariç negatif seyir hakim…

Japonya'da tüketici güveninin 36,2 ile öngörülerin altında kalması söz konusu negatif seyirde etkili oldu.

Yurt içinde dün alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,19 artışla 10.677,49 puandan tamamladı.

Analistler, bugün teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.800 ve 10.900 seviyelerinin direnç, 10.600 ve 10.500 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Dolar/TL,  dün yükseliş eğiliminde bir seyir izleyerek günü önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 32,2385'ten tamamlamasının ardından bugün bankalar arası piyasanın açılışında 32,2300 seviyesinden işlem görmeye başladı.

Kaynak: AA