Yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün açıklayacağı para politikası kararlarına çevrildi. Yılın dördüncü faiz kararını Merkez Bankası saat 14.00’te kamuoyuna duyuracak. Küresel piyasalar ise ABD'de yoğunlaşan bilanço sezonunun etkisiyle karışık bir seyir izliyor.

TCMB Para Politikası Kurulu, bu yılın dördüncü toplantısını bugün yapacak. Kurul, toplantının ardından Nisan ayı faiz kararlarını açıklayacak.

Geçen ay sürpriz bir şekilde 500 baz puanlık artışa giden TCMB Para Politikası Kurulu’nun alacağı kararlar, piyasanın izleyeceği yol haritasını da belirleyecek.   

Ekonomistler, TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakmasını bekliyor.

Borsa, Döviz ve Altın Beklemede

Yurt içinde dün alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,80 artışla 9.722,09 puanla tamamlamıştı. Yatırımcıların odağında ise bugün TCMB'nin alacağı faiz kararı bulunuyor.

Dün yatay bir seyir izleyerek günü 32,54'ten tamamlayan Dolar/TL, faiz kararı öncesinde hem serbest hem de bankalar arası piyasada 32,58 TL seviyesinden işlem görüyor.

Altının ons fiyatı da 2 bin 327 dolardan alıcı buluyor. İstanbul Altın Borsası’nda gram altın, faiz kararı öncesinde saat 11.00 itibariyle 2 bin 440 TL’den satılıyor.

Küresel Piyasalar Karışık Seyrediyor

Ortadoğu’daki gerginlik ile birlikte ABD'de yoğunlaşan bilanço sezonunun etkisiyle küresel piyasalar karışık bir seyir izlemeye devam ediyor.

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına dair belirsizlik varlık fiyatlamalarını zorlaştırmayı sürdürüyor.

ABD'de bugün TSİ ile akşam saatlerine doğru açıklanacak ilk çeyrek Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) verilerinin Fed’in gelecek dönem atacağı adımlara ilişkin ipucu vermesi ve piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

New York borsasında dün Nasdaq endeksi yüzde 0,10 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,02 artarken, Dow Jones endeksi ise yüzde 0,11 azalış kaydetti.

ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne de karışık bir seyirle başladı.

Avrupa Merkez Bankası'nın haziranda faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakıldığından Avrupa borsalarında da negatif bir seyir hakim olmaya devam ediyor.

ABD'deki karışık seyir Asya borsalarında da etkili oldu. Özellikle Japon yeninin dolar karşısında değer kaybetmeye devam etmesi dikkat çekti.

Türkiye'nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başlıyor Türkiye'nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başlıyor

Öte yandan dün, yüzde 0,4 azalışla günü 87,1 dolardan tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı da yeni günde şu sıralarda yüzde 0,1 değer kazancıyla 87,2 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: AA