Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyinde yer alan Dergele ve Miska köyleri arasında 2 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini ve Dergele köyünde yapılan arama ve taramada çok sayıda silah, mühimmat ve teçhizatın ele geçirildiğini bildirdi.

PKK'lı Teröristlerin Eylemleri

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "kaçacak yeri kalmayan" PKK'lı teröristlerin Irak'ın kuzeyinde işgal ettikleri köylerde gizlenmek için ormanları ateşe verdiği, hatta Dergele köyünü tamamen yaktığı belirtildi. Teröristlerin mühimmat depolarını havaya uçurarak masum sivillerin hayatını tehlikeye attığı, boşaltılmış köyleri patlayıcılarla tuzakladığı da vurgulandı.

Dergele ve Miska Köylerindeki Operasyonlar

Dergele köyünde, komandolar tarafından bir sehpa üzerinde iki namlulu ÇNA lançer sistemi bulundu. Bu lançer sisteminin tuzaklandığı belirlenirken, METİ timleri düzeneği başarılı şekilde imha etti. Kahraman komandolar, Dergele ve Miska köylerinde teröristlerin gasp ettiği evlerde arama-tarama faaliyetlerine titizlikle devam ediyor. Komandolar, sivil halkın meskun mahalline girmeyerek, halkın bahçe ve mülklerine zarar vermemek için azami hassasiyet gösteriyor.

Ele Geçirilen Silah ve Mühimmatlar

Dergele ve Miska köyleri arasında 2 PKK'lı terörist silahlarıyla etkisiz hale getirildi. Bölgede ele geçirilen silah, mühimmat ve teçhizat ise şöyle:

- 2 M-16 piyade tüfeği (2 termal dürbünü, 10 şarjörü ve 109 mühimmatıyla)

9.Yargı Paketi, TBMM Adalet Komisyonunda Kabul Edildi 9.Yargı Paketi, TBMM Adalet Komisyonunda Kabul Edildi

- 1 AK-47 piyade tüfeği (termal dürbünü, 12 şarjörü, 89 mühimmatıyla)

- 1 Çek VZ 58 tüfeği

- 1 hafif makineli tüfek

- 10 el bombası

- Farklı türlerde çok sayıda mühimmat

- Tabanca şarjörü

- EYP yapımında kullanılan ekipmanlar

- Çok sayıda muhtelif malzeme

Kaynak: AA