Çekya'nın başkenti Prag'da Karl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yakınında gerçekleşen silahlı saldırıda polis, şüphelinin üniversite öğrencisi olduğunu ve saldırı sonucunda 14 kişiyi öldürdüğünü açıkladı. Saldırganın 24 yaşında bir erkek olduğu ve olay yerine 21 kilometre mesafedeki bir köyden geldiği belirtildi. Polis, saldırıda ayrıca 25 kişinin yaralandığını ve saldırganın cansız bedeninin üniversite fakültesinde bulunduğunu bildirdi.

Çekya'nın modern tarihindeki en ölümcül silahlı saldırı olarak kaydedilen olayda, şüphelinin "terörle" ilişkilendirilmediği ve benzer katliamlardan esinlenmiş olabileceği üzerinde duruluyor. Şüphelinin babasının da öldürülenler arasında olduğu açıklandı. Suç geçmişi bulunmayan saldırganın kurbanlarını rastgele seçtiği düşünülüyor. İçişleri Bakanı ve polis yetkilileri, saldırganın geçen hafta Klanovicky ormanında iki kişinin ölümünden sorumlu olabileceği ihtimali üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Olay yerine yakın bir dairede yaşayan İngiltere ve Avustralya vatandaşı Targ Patience, çok sayıda silah sesi duyduğunu ve balkonundan polisin olay yerine geldiğini gördüğünü aktardı. Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala, "trajik olaylar" nedeniyle tüm programını iptal ettiğini açıkladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Çek Cumhuriyeti halkının yanında olduğu mesajını paylaştı.

Avrupa’nın Doğalgaz Tüketimi Geriledi Avrupa’nın Doğalgaz Tüketimi Geriledi

Dışişleri Bakanlığı, Prag'daki silahlı saldırıya ilişkin başsağlığı mesajı yayımlayarak yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Çek halkına başsağlığı dileğinde bulundu. Türkiye'nin Prag Büyükelçiliği'nin olaya ilişkin Çek makamlarıyla iletişim halinde olduğu belirtildi ve şu ana kadar olayda zarar gören Türk vatandaşı olmadığı açıklandı.

HABER MERKEZİ

Editör: Salih Demirelli