Ara sıra sakız yutmak genellikle zararlı olmasa da, sürekli yutulması potansiyel olarak sindirim sorunlarına yol açabilir. Sindirim sistemimiz, aldığımız gıdaları birkaç saat, en fazla birkaç gün içinde eritip dışarı atacak şekilde tasarlanmıştır. Pediatrik gastroenterolog David Milov, sakızın yedi yıl boyunca vücutta kalmadığını belirtmektedir.

Sindirim Süreci ve Sakız

Sindirim sisteminiz, yiyecekleri yuttuğunuzda yemek borunuzdan midenize doğru ilerletir. Burada enzimler ve asitler gıdanın parçalanma sürecini başlatır. Kısmen sindirilmiş yiyecekler mideden bağırsağa taşınır ve karaciğer ve pankreasın yardımıyla bileşenlerine ayrılır. Kullanılamayan gıda maddeleri, atık haline getirilmek üzere kalın bağırsağa gönderilir.

Sakız Gerçekten Yedi Yıl Boyunca Midede Kalır Mı 2 Görsel

Sakız genel olarak dört bileşenden oluşur ve vücudumuz bunlardan üçünü kolaylıkla parçalayabilir. Sakızın aromaları, tatlandırıcıları ve yumuşatıcıları sindirilebilir, ancak sakız bazı genellikle sindirilemez. Sakız bazı, sentetik kimyasallardan yapılmıştır ve tükürüğün sindirim özelliklerine direnecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak sakız bazının sindirilmeden geçmesine rağmen, normal yiyeceklerle aynı muameleye tabi tutulur ve sindirim sisteminiz tarafından işe yaramaz olduğu anlaşıldıktan sonra dışarı atılır.

Sakız Yutmanın Potansiyel Sağlık Riskleri

Yutulan sakız genellikle sindirim sisteminden tıkanmalara neden olmadan geçer, ancak büyük miktarlarda yutulması potansiyel olarak risk oluşturabilir. David Milov ve meslektaşları, Pediatrics dergisinde sakız yutulmasına karşı yapılan uyarıları dikkate almayan çocuklarla ilgili birkaç vaka çalışması yayınlamıştır. Bir erkek çocuk, yıllarca her gün beş ila yedi parça sakız yutmuş ve bu durum, çoğunlukla sakızdan oluşan ve rektumdan çıkarılması gereken "şekerleme benzeri" bir dışkı malzemesi oluşmasına yol açmıştır.

Yaz Aylarına Yönelik Beslenme Tüyoları Yaz Aylarına Yönelik Beslenme Tüyoları

Ancak sakız yine de yedi yıl boyunca sindirim sisteminde kalmaz. Bu tür durumlar nadirdir ve genellikle sürekli ve büyük miktarlarda sakız yutulmasıyla ilişkilidir.

Sakız Gerçekten Yedi Yıl Boyunca Midede Kalır Mı 3 Görsel

Yutulan sakızın sindirim sisteminizi tıkayabileceği inancının doğruluk payı var mı?

Yutulan sakız diğer gıdalar gibi sindirilmese de, vücut sindirilemeyen maddeleri dışarı atabilme yeteneğine sahip olduğundan genellikle sindirim sisteminden tıkanmalara neden olmadan geçer. Ancak büyük miktarlarda yutulması potansiyel olarak risk oluşturabilir.

Sakız yutmanın yedi yıl boyunca sisteminizde kaldığı efsanesi dışında başka potansiyel sağlık sonuçları olabilir mi?

Sakız yutmanın zaman zaman önemli sağlık sorunlarına yol açması pek olası değildir, ancak sürekli yutulması, potansiyel olarak sindirim rahatsızlığına veya tıkanmalara yol açabilir; bu da ölçülü olmanın ve uygun şekilde atmanın önemini vurgular.

Muhabir: Sibel Bay