Konya'da Şiddetli Fırtına: Ekipler Müdahale Ediyor Konya'da Şiddetli Fırtına: Ekipler Müdahale Ediyor

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, mesleki eğitimde yeni bir düzenleme planladıklarını açıkladı. Organize sanayi bölgelerinde 'Sektör İçi Okul' oluşturacaklarını belirten Şamlıoğlu, "Belli yeterlilikleri olan işletmelerin içerisinde okul açacağız. Biz buna sektör içi okul diyoruz. Yani öğretmenler o işletmenin içinde olacak, öğrenciler teorik eğitimlerini alacak ve üretimin içerisinde yer alacaklar" dedi.

Ordu'ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında düzenlenen 'Mesleki Eğitim Sektör Buluşması' toplantısına katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, mesleki eğitimdeki algı sorununa dikkat çekti. Şamlıoğlu, mesleki eğitimde yaşanan olumsuz algının düzeltilmesi gerektiğini ifade ederek, "Mesleki eğitimi herkes konuşuyor ama gelin görün ki, mesleki eğitimi her vakit meselesi haline getiren bizler, maalesef çocuklarımızı mesleki eğitim ile buluşturalım deyince kendi çocuklarımızdan dahil mesleki eğitimi tercih etmiyoruz. Niye tercih etmiyoruz? Çünkü mesleki eğitim ile ilgili önemli bir algı sorunu oluştu." şeklinde konuştu.

Mesleki Eğitim Arkaya İtiliyor

Şamlıoğlu, mesleki eğitimin sınav odaklı yaklaşımın etkisi altında olduğunu belirterek, "Eğitim sistemimizde maalesef baskın bir şekilde uzun bir zamandır sınav odaklı bir yaklaşım mesleki eğitimi sürekli arkaya itiyor. Bir mevzuyu sınav odaklı algılarsanız ve öğrencinin akademik başarısı üzerinden bir başarı sistematiği kurarsanız, mesleki eğitim emek, alın teri kaçınılmaz olarak arkaya itiliyor." ifadelerini kullandı.

Mesleki eğitimin önemine vurgu yapan Şamlıoğlu, "Türkiye’nin Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında mesleki eğitimin ehemmiyeti çok önemli bir hal alıyor. Nedir o? 250 milyar dolar civarında dış ihracatı olan bir ülkenin, ana taşıyıcı unsurlarından bir tanesi şüphesiz mesleki eğitime yapmış olduğu yatırımlar ve mesleki eğitimdeki vizyon ve kalkış noktaları." şeklinde konuştu.

Hem Teorik Eğitim Hem Üretim

Yeni düzenleme ile ilgili detayları paylaşan Şamlıoğlu, "Organize sanayi bölgeleri içerisinde işletmelerimizi okul olarak görelim. Belli yeterlilikleri olan işletmelerimizin içerisinde okul açacağız. Biz buna sektör içi okul diyoruz. Yani öğretmen arkadaşlarımız o işletmenin içerisinde olacak, öğrencilerimiz sektör ile birlikte hem teorik eğitimlerini alacaklar hem de üretimin içerisinde olacaklar. Eğitim ile üretimi iç içe geçireceğiz. Bu vesile ile Milli Eğitim Bakanlığı açısından baktık, gördük ki; sabah akşam bu işi yapsanız da olmuyor." açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Şamlıoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Bu çocuklarımız yarın işteki o tecrübeleri ile gidip kendi iş yerlerini açacaklar ve işveren haline gelecekler. Meslek erbabı haline gelip bu ülkenin kutlu yürüyüşüne hizmet edecekler. Bu hususta topyekun kalkınmayı murat edeceğiz. Bundan dolayı çocuklarımızı mesleki eğitimde aldıkları eğitim alanında istihdamını son derece önemsiyoruz."

Kaynak: DHA