Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'ne düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Tuncer Murat Cihan, Hacı Bektaşı Veli Cemevinde düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. İstanbul piskopos vekili Massimiliano Palinuro da törene katılarak birlik ve beraberlik mesajları verdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, teröre karşı dik duracaklarını vurgulayarak, "Hiç kimse ameline ulaşamayacaktır" dedi. Cihan'ın amcasının oğlu Murat Cihan, "Karıncayı bile incitmeyen bir insanı hunharca öldürmek, onların eline ne geçti. Saftı, dünya ile alacak verecekle işi olmayan birisiydi. Melek gibi bir insandı. Onun şansızlığı o an da orada bulunması" ifadelerini kullandı.

Cenaze Hasdal Mezarlığı'nda Defnedildi

Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde pazar ayini sırasında maskeli saldırganlar tarafından öldürülen Tuncer Murat Cihan'ın cenazesi, Kağıthane Hacı Bektaşı Veli cemevinde son yolculuğuna uğurlandı. Cihan'ın yüzde 80 zihinsel engelli raporu bulunuyordu ve annesiyle birlikte Arnavutköy'de yaşıyordu. Cenaze töreninde annesi ve ailesi büyük bir üzüntüyle karşılandı. Törene, İstanbul piskopos vekili Massimiliano Palinuro, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç gibi önemli isimler katıldı. Birlik ve beraberlik mesajları verilen törende, Cihan'ın cenazesi Hasdal Mezarlığı'nda defnedildi.

"Yurttaşlarımızın birlik ve beraberlik duygusu hakim olcak"

Cenaze töreni öncesinde konuşan Hacı Bektaşı Veli Cemevi'nin dedesi, "Bu birlik ve beraberliğimize karşı yapılacak her türlü saldırı karşısında yine ülkemizin, yurttaşlarımızın birlik ve beraberlik duygusu hakim olacaktır. Hiçbir şekilde hiç kimse ameline ulaşamayacaktır" dedi. İstanbul Piskoposu vekili Massimiliano Palinuro da, "Bu merhum kardeşimiz saf bir melek gibi cemaatimizi kurtarmaya çalıştı. Onun için hayatını kaybetti. Bunun için ailesine büyük minnettarlık göstermeye geldik" ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu da Konuşma Yaptı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, saldırının masum bir vatandaşın hayatına mal olduğunu belirterek, "Teröre ve bu tür saldırılara karşı, bu şehirde ve ülkemizde bütün inançlara, bütün yaşayan insanlarımıza, hangi etnik kökenden olursa olsun her bireyimize yapılan saldırı, hepimize yapılan bir saldırıdır. Ülkemizin, devletimizin bütün kurum ve kuruluşları hep birlikte teyakkuz halinde teröre geçit vermeyecek, en insani, en vicdani tavırla, dil ile teröre karşı dimdik duracağız. Bu saldırı hepimize yapılmış bir saldırıdır. Hepimizin başı sağolsun" dedi.

Tuncer Murat Cihan Gezmek Amaçlı Kiliseye Gitmiş

Tuncer Murat Cihan'ın amcasının oğlu olan Murat Cihan, "Gezmek amaçlı kiliseye gitmiş. Zaten kendisi yüzde 80 zihinsel engelli raporu var. Orada bu kahrolası insanlar gelmişler bizim garibanı bulmuşlar. Karıncayı bile incitmeyen bir insanı hunharca öldürmek, onların eline ne geçti. Saftı, dünya ile alacak verecekle işi olmayan birisiydi. Melek gibi bir insandı. Tamamen şans eseri, onun şansızlığı o an da orada bulunması. Gezmek amaçlı yani bir inanış, o dine mensup olmak gibi bir durumu yoktu" diye konuştu.

Moein'in Van'daki Konserinde İzdiham Yaşandı Moein'in Van'daki Konserinde İzdiham Yaşandı

Kaynak: DHA