Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından geliştirilen 'Selami Bey' ve 'Ayten Hanım' isimli yerli ekmeklik buğday tohumlarının tanıtımını yaptı. Bakan Yumaklı, tohumların çiftçiden tam not aldığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde düzenlenen yerli ve milli buğdayların hasat ve tanıtım programına katıldı. Bakan Yumaklı, TAGEM tarafından üretilen yerli tohumların soğuğa ve kuraklığa dayanıklı, uyumlu, toleranslı olduğunu belirtti.

Yumaklı, Tarla Bitkileri Enstitüsü'nün Ar-Ge çalışmalarının yansıması olan tohumlardan 'Selami Bey'in aynı zamanda hasadını yaptıklarını vurguladı.

Ankara’da 15 Temmuz’da Toplu Taşıma Ücretsiz mi? Ankara’da 15 Temmuz’da Toplu Taşıma Ücretsiz mi?

"Kuru Şartlarda 500 Kilogram Verim"

Tohum konusundaki Ar-Ge çalışmalarının bütün hızıyla devam edeceğini söyleyen Yumaklı, ilerleyen yıllarda kuraklığın tarımı etkilememesi için gerekli tüm çalışmaların yapıldığını belirterek, "Biz ülke olarak hep ifade ediyoruz. Akdeniz havzasındayız ve iklim değişikliğinden en çok etkilenecek olan ülkelerin başında geliyoruz. Dolayısıyla bundan sonraki dönemde hem kuraklığın, hem de diğer iklimsel etkenlerin tarımsal üretimi etkilememesi adına bu alanda yapılan çalışmalar var. Bugün burada hasadını yaptığımız Selami Bey çeşidimiz, kuru şartlarda 450 ile 500 kilogram arasında, sulu şartlarda ise 600 ile 725 kilogram arasında verim verebilen çok önemli bir tohum. Yine aynı şekilde buna benzer bir tohum çeşidi de 'Ayten Abla' çeşidi" diye konuştu.

"Çiftçilerimizden Tam Not Aldı"

Geliştirilen 2 buğday çeşidinin de çiftçilere hayırlı olmasını dileyen Yumaklı, "Bugün burada hasadı yapılan tohum çeşidinin, çiftçilerimizden de tam not aldığını tekraren belirtmek istiyorum. Islah çalışmaları başta olmak üzere tarımsal üretimin bütün ülkemiz çiftçileri için en iyi şekilde yapılabilmesi için tohumdan mekanizasyona kadar, hasat metotlarından diğer unsurlara kadar her hususta çalışan bütün arkadaşlarıma canıgönülden teşekkür ediyorum. Bu her iki çeşidimizin de ülkemiz için çiftçimiz için hayırlı olması diliyorum" dedi. 

Kaynak: DHA