Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin mart ayında cari işlemler hesabının 4 milyar 544 milyon dolar açık vermesini,“Yıllık cari açıkta 8 aydır devam eden düşüş, programımızın başarısı” diyerek değerlendirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Mehmet Şimşek, Mart ayında 2023 yılı mayısına göre cari açıktaki yıllık iyileşmenin 25,8 milyar dolar olduğuna dikkat çekerek, “Yıllık cari açıkta 8 aydır devam eden düşüş, programımızın başarısı. Bu gerçekleşme ilk çeyrekte yıllık cari açığın milli gelire oran olarak yaklaşık yüzde 2,7’ye gerilediğini ima ediyor. Programımıza duyulan güvenle risk primimiz düşüyor, dış finansmana erişim artıyor” açıklamalarını yaptı.

Halkbank 86 Yaşında Halkbank 86 Yaşında

Bakan Şimşek döviz rezervlerindeki iyileşmenin devam edeceğini de belirterek, “Sermaye girişi martta yıllık cari açığın 20 milyar dolar üzerinde. Cari açıkta gerileme ve dış finansman girişindeki olumlu görünümle döviz rezervlerimizde iyileşme devam edecek. Böylece makro finansal istikrar daha da güçlenecek ve dezenflasyon sürecine oldukça önemli katkı sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi