İstanbul’da bağımsız sanat alanı Loft Art’ın yeni sergisi ‘Simülakra’, 23 Ocak’ta İstanbul’da kapılarını açtı. Sergi, Jean Baudrillard'ın ‘’Simülakrlar ve Simülasyon’’ eserinden ilham alarak, gerçek ve sanalın iç içe geçtiği bir dünya sunuyor. 23 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek sergide 7 sanatçının farklı disiplinlerde 54 eseri yer alıyor. 

Akfen Holding'in sosyal sorumluluk projesi olarak faaliyet gösteren Loft Art, ‘Simülakra’ sergisi ile İstanbul Beşiktaş Nisbetiye On’daki mekânında sanatseverleri ağırladı. 23 Ocak’ta kapılarını açan ve 23 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek sergide, gerçeklik ve simülasyon arasındaki sınırları sorgulayan eserler sergileniyor.

Geyikler Neden Ayılardan Daha Tehlikelidir? Geyikler Neden Ayılardan Daha Tehlikelidir?

Gerçeklik ve Sanal Dünya İç İçe

‘Simülakra’ sergisi, gerçeklik ve sanal dünyanın sınırlarını keşfeden bir sanat deneyimini ziyaretçilerine sunuyor. Aslı Özer, Civan Aydın, Loya Kader Öztürkmen, Nilüfer Topal, Sezayi Aydın, Taha Üstündağ’ın yer aldığı sergide 7 sanatçıdan çeşitli disiplinlerden 54 eser, sanatseverlerle buluşuyor. 

Sergi, Jean Baudrillard'ın ‘Simülakrlar ve Simülasyon’ eserinden ilham alarak, gerçeklikten neredeyse ayırt edilemeyen bir kopya yaratma ve kendi "gerçekliğini" inşa etme fikri üzerine odaklanıyor. İzleyiciye, yaşananların gerçek mi yoksa sanal dünyanın dayatıldığı gerçeğe benzeyen inandırılmış bir illüzyon dünyası mı olduğu sorularını sordurarak, insan duygusunun anlama ve anlamlandırma gücünü keşfetmeyi amaçlıyor.

Gelir Sosyal Sorumluluk Projeleri için Kullanılıyor

Sergide satışa sunulan eserlerden elde edilen gelir, Akfen Holding tarafından kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV)’a aktarılıyor ve vakfın sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunuluyor.

Loft Art, bu sergi ile gerçeklik ile sanal dünyanın sınırlarını izleyicilere sunuyor. TİKAV Yönetim Kurulu Üyesi Dilara Akın'ın sorumluluğunda olan Loft Art'ın Sanat Direktörlüğü'nü Ayşe Jaber üstleniyor.

Kaynak: DHA