Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Horoz Lojistik Kargo Hizmetleri ve Ticaret AŞ, Yiğit Akü Malzemeleri Nakliyat Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, ve Altınkılıç Gıda ve Süt Sanayi Ticaret AŞ'nin ilk halka arzını onayladı. 

Horoz Lojistik Kargo Hizmetleri ve Ticaret AŞ’nin hisse başına 55 TL, Yiğit Akü Malzemeleri Nakliyat Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin hisse başına 34,68 TL ve Altınkılıç Gıda ve Süt Sanayi Ticaret AŞ’nin hisse başına 22,98 TL’den halka arz edilmesi SPK tarafından onaylandı. 

Kurul ayrıca, Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 611 milyon 755 bin TL değerindeki bedelsiz pay ihracına da onay verdi. Eko Faktoring AŞ’nin 175 milyon TL, Yapı Kredi Faktoring AŞ’nin 2 milyar TL, QNB Finans Finansal Kiralama AŞ’nin 1 milyar TL, Trive Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 490 milyon TL, Destek Yatırım Bankası AŞ’nin 20 milyon dolar, Hasçelik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 50 milyon dolar ve Türkiye Garanti Bankası AŞ’nin 6 milyar dolar borçlanma aracı ihracı başvuruları da kabul edildi. 

SPK ayrıca, ARDVENTURE Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ'nin kuruluşunu onayladı. Albaraka Portföy Yönetimi AŞ BTD Hotels Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Foneria Portföy Yönetimi AŞ Dördüncü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ Üçüncü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ Türkiye Yeşil Finans Projesi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ve Qinvest Portföy Yönetimi AŞ İkinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun kuruluşları ve katılma paylarının ihracı için ihraç belgelerinin onaylanması taleplerini olumlu karşıladı. 

Borsa İstanbul Günü Yükselişle Sonlandırdı Borsa İstanbul Günü Yükselişle Sonlandırdı

Erişim Engeli Kararları 

Kurul, Türkiye'deki yatırımcılara yurt dışı kaldıraçlı işlem yaptırdığı tespit edilen 41 internet sitesine erişim engeli getirilmesi için hukuki süreçlerin başlatılmasına karar verdi.  

Diğer Başvuru Sonuçları  

Kurul, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin kontrolündeki Tarım Kredi Holding AŞ'nin yasal ücretlerin alınması suretiyle Kanun kapsamına alınmasını onayladı. Ayrıca, Ak Portföy Birinci Serbest (TL) Fon'un Ak Portföy Birinci Serbest (TL) Özel Fon'a, Ak Portföy İkinci Serbest (TL) Fon'un Ak Portföy İkinci Serbest (TL) Özel Fon'a ve Foneria Portföy İkinci Serbest Fon'un Foneria Portföy İkinci Hisse Senedi Serbest Fon'a dönüşümüne izin verildi. 

SPK, Ak Portföy Yönetimi AŞ, Atlas Portföy Yönetimi AŞ, Deniz Portföy Yönetimi AŞ, Garanti Portföy Yönetimi AŞ, İş Portföy Yönetimi AŞ ve Kuveyt Türk Portföy Yönetimi AŞ'nin fon katılma paylarının ihracına ilişkin izahnamelerini de onayladı. Philip Portföy Yönetimi AŞ'nin çıkarılmış sermayesinin 32 milyon TL'den 45 milyon TL'ye artırılması talebi de kabul edildi. 

Kaynak: Haber Merkezi