Günümüzün hızla değişen yaşam tarzları, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanların hareketsiz bir yaşam sürmesine olanak sağlıyor. Ancak bu durumun bedeli, insan sağlığına olan olumsuz etkilerle ödeniyor. İşte tam da bu noktada sporun, insan sağlığı için taşıdığı hayati önem ortaya çıkıyor. Sağlıklı bir yaşam için sporun önemi ve doğru yaklaşımların önemi, Öter'in tecrübeleriyle bir kez daha ortaya konmuş oluyor.

Galatasaray'dan Üç Kupalı Kutlama Galatasaray'dan Üç Kupalı Kutlama

11 Yıllık Deneyim: Spor Eğitmeni Merve Öter'in Hikâyesi

Spora olan ilgisini ve deneyimlerini paylaşan Öter, geçmişine dair bir anısını aktararak şunları söyledi:

“Yıllar önce, zayıf olduğum için spora başlamaya karar verdim. Kısa sürede vücudumdaki olumlu değişimleri gözlemledim ve aldığım olumlu geri bildirimler beni daha da motive etti. Bir süre sonra, üye olduğum spor salonunun sahibi, üzerimdeki değişimi fark ederek, eğitmen olarak çalışma teklifinde bulundu. Ancak o dönemde sporu öğretme konusunda yeterli donanıma sahip olmadığımı düşündüğüm için teklifi geri çevirdim. Ancak bu teklif, beni eğitim açısından cesaretlendirerek, beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünü okuma kararı almamı sağladı.”

Merve Öterr

Üyelerin Beklentileri ve Yanılgıları

Üyelerin genel olarak spordan beklentileri üzerine konuşan Merve Öter, “Genellikle üyelerimizin birçoğu kilo verme amacıyla spor salonlarını tercih ediyorlar. Bununla birlikte kilo alma amacıyla gelen kişileri de gözlemliyoruz. Ancak gelen kişilerin yüzde 80’i kilo verme amacı ile spor salonlarını tercih ediyor” dedi.

İnsanların spor yapma ile ilgili düştükleri yanılgılara ilişkin ise, “Çoğunlukla buraya gelen üyelerimizin düştükleri en büyük hata yıllar içerisinde almış oldukları kiloları birkaç ay içerisinde vermeye çalışmalarıdır. İstenildiği takdirde uygun bir zaman süreci ve uygun egzersiz programı ile elbette belirlenen hedefe ulaşmak mümkündür ancak bu anlamda gerçekçi olmak süreç için çok daha yararlı olacaktır” şeklinde konuştu.

Beslenme ve Sporun Birlikteliği: Kilo Yönetiminde Önemli Rol

Merve Öter, kilo verme veya kilo alma sürecinde spor ve beslenme arasındaki ilişkiye değindi. Öter, spor ve beslenmenin dengeli bir şekilde bir araya getirilmesinin, sağlıklı kilo yönetimi için hayati önem taşıdığını vurgulayarak, “Kilo kontrolü sürecinde, beslenmenin etkisi yüzde 70'e kadar çıkar, sporun rolü ise yüzde 30'dur. Doğru beslenme alışkanlıkları oluşturulmadığı takdirde, kilo kontrolünde başarı sağlamak zorlaşabilir ve hatta istenmeyen kilo artışları yaşanabilir. Bu nedenle, beslenmenin kritik önemi göz önünde bulundurularak, kişinin kilo kontrolü hedeflerine ulaşabilmesi için uygun beslenme stratejileri geliştirmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Hedefe Ulaşmak için Sabır ve Kararlılık Önemlidir

Merve Öter, bireylerin hedeflerine ulaşabilmesi için zamanın önemine dikkat çekti. Bu sürecin genellikle ortalama olarak 6 ayı bulduğunu belirtti. Kilo alma veya kilo verme gibi hedeflerin gerçekleşmesinin bu süre zarfına yayılması gerektiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

“Buraya gelen üyelere, hedeflerine ulaşmaları için en az 6 aylık bir süre tanıyorum. Çünkü her bireyin vücut yapısı, yaş, sağlık koşulları ve beslenme alışkanlıkları farklıdır. Bu nedenle, istenilen sonuçlara ulaşmak bireysel farklılıklara göre değişkenlik gösterebilir."

Bu süreçte düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve uygun dinlenmenin önemini vurgulayan Öter, kişinin hedeflerine ulaşması için sabırlı olunması gerektiğini ve bu sürecin her birey için farklılık gösterebileceğini belirtti.

Muhabir: Sibel Bay