İsrail'in, Suriye'nin batısında bulunan Tartus iline yönelik hava saldırısı düzenlediği iddia edildi. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'nın askeri bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, İsrail yerel saatle 02.00'de Akdeniz üzerinden Tartus'a bağlı Banyas ilçesinin batısındaki bir hedefi vurdu. Saldırının sonucunda maddi hasar meydana geldiği bildirildi.

SANA'nın haberinde, saldırının gerçekleştiği sırada bölgedeki sivil ve askeri yapıların zarar gördüğü belirtildi. Ancak İsrail ve Suriye yönetimlerinden henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Saldırının hedef aldığı noktanın stratejik önemi ve saldırının detayları hakkında bilgi verilmedi.

İsrail, Suriye'deki iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana zaman zaman İran destekli gruplara ve Suriye rejimine ait askeri noktaları hedef alarak hava saldırıları düzenliyor. Bu saldırılar, genellikle İran'ın Suriye'deki askeri varlığını ve silah sevkiyatını engellemeye yönelik gerçekleştiriliyor.

Biden, Ateşkes Planını İsrail ve Hamas'ın Kabul Ettiğini Söyledi Biden, Ateşkes Planını İsrail ve Hamas'ın Kabul Ettiğini Söyledi

Tartus, Suriye'nin batısında yer alması ve Akdeniz'e kıyısı bulunması nedeniyle stratejik bir öneme sahip. İsrail'in bu bölgeye yönelik saldırısı, bölgedeki mevcut gerilimi daha da artırabilir.

Kaynak: AA