Mardin'deki tarihi Kırklar Kilisesi'nde 39 yıldır hizmet veren Süryani Başpapaz Gabriel Akyüz (65), bu süre zarfında Mardin'i ve Süryanileri tanıtan 15 kitap yazdı. Akyüz, Mardin'in dünyaya tanıtılması gerektiğini vurgulayarak, şehrin bir inci hazinesi olduğunu ifade etti.

1985'te Göreve Başladı

Gabriel Akyüz, 1959 yılında Midyat ilçesine bağlı Bethkustan köyünde doğdu. Dini eğitimini tamamladıktan sonra 1985'te Artuklu ilçesindeki tarihi Kırklar Kilisesi'nde papaz olarak göreve başladı. 4'ü kız, 13 çocuk sahibi olan Akyüz, 39 yıldır aynı kilisede hizmet vermenin gururunu taşıyor. Aynı zamanda kitap yazmaya da başlayan Akyüz, 1995 yılından bu yana Mardin'i ve Süryanileri tanıtan 15 kitap kaleme aldı. Bu süreçte, Süryanice, Arapça ve Osmanlıca olarak yazılmış 15 kitabı Türkçe'ye çevirdi.

Kayseri Üniversitesi, Piyasalara Personel Yetiştiriyor Kayseri Üniversitesi, Piyasalara Personel Yetiştiriyor

Yazmaya Devam Ediyor

Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz, Mardin'in dünyaya tanıtılması gerektiğini belirtirken, şehrin birçok yönüyle zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu vurguladı. Akyüz, yazmaya devam ettiğini ve elinde bulunan 2 kitabı en kısa sürede yayın hayatına kazandırmayı planladığını dile getirdi. Süryani tarihini, edebiyatını, kültürünü ve inançlarını anlatan eserlerin yanı sıra geleneksel Süryani değerlerini yansıtan kitaplarının bulunduğunu da ekledi.

Kaynak: DHA