Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) Fransa Ulusal Meclisi'nin Asuriler ve Keldaniler'e yönelik aldığı kararı kınadığını belirtilen karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen tezkereyle Fransa Ulusal Meclisi'nin kararı kınandı ve bu karara ilişkin TBMM'nin tutumu Resmi Gazete'de duyuruldu. 

BBP Genel Başkanı Destici’den Yeni Anayasa’ya Destek BBP Genel Başkanı Destici’den Yeni Anayasa’ya Destek

TBMM'nin kararına göre, 29 Nisan 2024 tarihinde Fransa Ulusal Meclisi tarafından kabul edilen Asuriler ve Keldaniler'e ilişkin kararın, hukuki ve tarihi temellerden yoksun olduğu ve önyargılara dayandığı vurgulandı. Kararda, bu kararın Türkiye'nin geçmişiyle ilgili mesnetsiz iddialar içerdiği ve tarihin siyasi saiklerle tahrif edilmesinin reddedildiği ifade edildi. 

Ayrıca, TBMM'nin kararında, parlamentoların tarihten düşmanlık çıkarmanın değil, dostluk ve iş birliğini geliştirmenin önemli olduğu ve tarihi konularda karar almanın başka ulusları yargılamak yerine uluslararası hukuka saygılı olmanın parlamentoların görevi olduğu vurgulandı. 

Kararda ayrıca, parlamentoların tarihçilerin ve yargıçların yerini alamayacağı ve bu nedenle tarihle ilgili konularda objektif olunması gerektiği belirtildi. TBMM'nin kararında, Fransa Ulusal Meclisi ve diğer mercilerin dostluk ve uluslararası hukuka saygı çerçevesinde hareket etmeye çağrıldığı ve bu tür haksız kararların güçlü bir şekilde kınandığı vurgulandı.

Kaynak: AA