Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla dedikodu ticareti ile şirketlere itibar cellatlığı yapıldığını belirterek, kara listelerin dolaşımda olduğuna dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, şirketleri enflasyonun sebebi olarak gösteren TÜİK Başkanına da isim vermeden yanıt verdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün sosyal medya hesabından çok konuşulacak bir paylaşımda bulundu.  

“Kara Listeler Dolaşımda, Bankalara Hassasiyet Çağrısı” başlıklı paylaşımında itibar cellatlarının iş başında olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizin ufkunu karamsarlık bulutlarıyla kapatmak isteyen fitne, fesat üreticileri yine iş başında. Dedikodu kazanının ateşi harlanıyor. Şirketlerimize itibar cellatlığı yapılıyor. Şirket listeleri paylaşılıyor: Bazı il ve ilçelerimizde sektörlerle, firmalarla ilgili 'zordalar, batıyorlar' gibi dedikodular çıkarmak, altına adını yazma cesareti olmadan batacak şirketler listelerini iletişim kanallarından paylaşmak alçaklıktır, ahlaksızlıktır, suçtur. Ülkemize, milletimize ve ekonomimize ihanettir” dedi.

Ticaretteki Tüm Paydaşlara Çağrı

Hisarcıklıoğlu ticaret dünyasının tüm paydaşlarına çağrıda bulunarak,“Lütfen dedikodu ticareti yapanları dinlemeyin, o ticaretin ortağı olmayın. Firmalarımız, bu ülkenin milli servetidir. Özel sektörümüz yatırım, istihdam, üretim ve ihracatını her sene artırmakta, dünyanın dört bir köşesinde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Birkaç şirketin zorda kalmasını bahane ederek dedikodularla karalanmaya çalışılan firmalarımızda binlerce insan çalışıyor, evlerine ekmek götürüyorlar. Bu insanların aileleri, çocukları var. Yazıktır, günahtır” ifadelerini kullandı.

Savcılardan Soruşturma Talebi

Savcıların bu tür kara listeleri hazırlayanlar için soruşturma başlatması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Asılsız, hiçbir dayanak noktası olmadan, batacak, zorda kalan şirketler listesi hazırlayan ahlaksızlara karşı Cumhuriyet savcılarına çağrı yapıyorum. Bu tür kara listeleri hazırlayanları tespit edip, haklarında gerekli hukuki işlemleri başlatsınlar lütfen. Şirketler hakkında asılsız dedikodu çıkartanlar yargılanmalı. İletişim kanallarından kara listeler paylaşanlara karşı hukuki işlem başlatılmalı” talebinde bulundu.

Yerli Yatırımcının Portföyü 3,7 Trilyon Liraya Ulaştı Yerli Yatırımcının Portföyü 3,7 Trilyon Liraya Ulaştı

Bankalara Hassaslık Çağrısı

Hisarcıklıoğlu, bankalara da çağrı yaparak, “Bir çağrım da bankalara. Unutmayın reel sektör ve finans sektörü aynı elmanın iki yarısıdır. Dedikodulara bakarak hareket etmeyin, sektörlerimizin ve firmalarımızın yanında durmaya devam edin. Özellikle bazı bankaların il ve ilçe Şubelerini dedikodu ticareti konusunda daha hassas olmaya davet ediyorum” tavsiyesinde bulundu.

TÜİK Başkanına Yanıt

Hisarcıklıoğlu paylaşımında son olarak TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya’nın sözlerine yanıt verdi.  

Çetinkaya, Türkiye’deki şirketlerin daha yüksek kar için enflasyonist ortamı kullandığını, bunun da fahiş fiyat artışına neden olduğunu belirtmişti.

TOBB Başkanı, bu konuda “Özel sektörü suçlu ilan edenler” diyerek isim vermeden TÜİK Başkanına yanıt verdi.

Herkesin kendi işini en iyi şekilde yapması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu vesile ile bir çağrım da şirketleri enflasyonun müsebbibi gösterip, özel sektörü suçlu ilan edenlere. Üreten, istihdam sağlayan, bu ülkenin geleceğine yatırım yapan özel sektörü suçlu ilan etmeden önce herkes kendi işini en iyi şekilde yapsın! Sap ile samanı birbirine karıştırmayalım. Fahiş fiyat artışı yapan şirket varsa, kamunun yetkili kurum ve kuruluşları işlem yapsın. Toptancı anlayışla bütün şirketler suçlu ilan edilemez” değerlendirmelerini yaptı.

Kaynak: Haber Merkezi