Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi “TÜGİAD Yüz Yüze” söyleşilerinin ikincisi yapıldı. Söyleşinin konukları TÜGİAD Başekonomisti Doç. Dr. Mehmet Levent Yılmaz ile TÜGİAD Politika Danışmanı ve Gazeteci Metehan Demir oldu.

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Aykut Çakmaklı, eğitim ve iş dünyası arasındaki iş birliğini geliştirmeyi amaçladıkları “TÜGİAD Yüz Yüze” söyleşilerinin ilk konuğu Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu’nu hatırlattı.

Soğuk Duş Almanın Faydaları Nelerdir? Soğuk Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Selçuk Pehlivanoğlu’nun, Türkiye’deki ve dünyadaki eğitim sistemiyle ilgili bilgi verdiği ilk söyleşinin çok yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Aykut Çakmaklı, “TÜGİAD Ankara ailesi olarak gördüğümüz bu ilgi bizi heyecanlandırdı ve ne kadar doğru bir adım attığımızı gösterdi. Yıl boyunca devam etmesini planladığımız söyleşilerimizde ekonomiden siyasete, iş dünyasından eğitime ve kültürden sağlığa kadar çeşitli alanlarda engin tecrübelere sahip kimseleri konuk ederek, tecrübelerinden yararlanmanın imkânlarını araştıracağız. Yüz Yüze söyleşilerin bizlere çok önemli katkılar sunacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Yılmaz, Ekonomide tek doğru yoktur. Bizim söylediğimiz doğrular farklı konjonktürde farklı sonuçlar üretiyor olabilir. Verileri analiz eder, sunarsınız ama başkasının adına karar almazsınız. Ekonomide insan davranışları da önemlidir” diye konuştu.

"Ekonomi Yönetiminin Temel Hedefi Enflasyonu Düşürmek"

Levent Yılmaz, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimden sonra ekonomide sıkılaştırma politikalarının artacağını düşündüğünü belirterek, şunları söyledi:

Ekonomi yönetiminin şu anda temel hedefi enflasyonu düşürmek. Enflasyonla mücadele kapsamında talebi düşürmek için çeşitli önlemler alınacak. Talebi düşürmek için atılacak adımlar doğal olarak üretimde ve istihdamda azalmaya yol açacak. Ayrıca enflasyonun düşeceğine toplumu inandırmak gerekiyor. Enflasyonun baz etkisiyle haziran ayında düşmeye başlayacağını düşünüyorum. Ancak, enflasyonun düşmesi fiyatların düşeceği anlamına gelmiyor. Enflasyonun düşmesi demek fiyatların artış hızının düşmesi demektir. Dolayısıyla fiyatlar artmaya devam edecek."

TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Çakmaklı, TÜGİAD Başekonomisti Yılmaz ve TÜGİAD Politika Danışmanı Demir’e katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Çakmaklı, TÜGİAD Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Dilan Peker ile üyeler Emre Peker, Asmin Ayşe Pala, Helin Su Barut, Ahmet Dursun, Filiz Çetinkaya ve Besna Şensözlü’ye de plaketlerini takdim etti.  

Kaynak: Bülten