Eskişehir'de Çiftçilere Domates Fidesi Dağıtıldı Eskişehir'de Çiftçilere Domates Fidesi Dağıtıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, tarihi Ankara Garı'ndan bu sezon ilk seferine başlayan, ‘Turistik Diyarbakır Ekspresi Uğurlama Töreni’nde, Anadolu'nun eşsiz topraklarını geçerek turizm amaçlı hizmet veren ‘Turistik Doğu Ekspresi’ konseptine alternatif rotalar sunmak amacıyla Turistik Diyarbakır Ekspresi seferlerini başlattıklarını söyledi.

Uraloğlu, Turistik Doğu Ekspresi'yle yolculuğun oldukça popüler hale geldiğini vurgulayarak, seyahat severlerin ve fotoğraf sanatı tutkunlarının gözdesi olan bu yolculuğun, sınırları da aşarak yabancı turistlerin de ilgi duyduğu rota haline geldiğini dile getirdi.

Eksprese olan ilginin yoğunluğuna değinen Uraloğlu, şunları kaydetti:

"Ülkemizde Turistik Doğu Ekspresi rotası dışında da konforlu demir yolu rotaları bulunuyor. TCDD Taşımacılık'ın işlettiği yüksek hızlı trenler (YHT) doğrudan 11 şehrimize, tren ya da otobüs bağlantılı kombine taşımacılıkla da 9 şehrimize dolaylı ulaşıyor. Alt ve üst yapısı iyileştirilen konvansiyonel hatlarımızda işletilen bölgesel ve ana hat trenlerle cennet vatanımızın hemen her köşesini keşfetmek de mümkündür."

Dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından biri olarak büyük ilgi gören Doğu Ekspresi'ne, 29 Mayıs 2019'da ‘Turistik Doğu Ekspresi’ seferlerini eklediklerini ifade eden Uraloğlu, şunları aktardı:

"2023-2024 kış sezonunda bu trenimizle 11 bin 611 kişi seyahat etti. Yolcularımız çok güzel anılarla döndüler. Rota üzerindeki birçok şehrimizin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına katkı sağladı. Bunun yanında Kars - Erzurum arasında kış sezonunda turistik bölgesel trenler işleterek seyahat severlere başka bir alternatif de sunmuş olduk. Bu yolculuklara Turistik Diyarbakır Ekspresi'ni ekliyoruz. Turistik Diyarbakır Ekspresi trenimiz, 1051 kilometre hat uzunluğunda Ankara - Diyarbakır parkurunda seyahat edecek. Tren 180 kişi kapasiteli 9 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşuyor."

Kaynak: AA