Avrupa Şampiyonu Türk wushu kungfu sporcusu Necmettin Erbakan Akyüz: "Benim şampiyonluklarımın herhangi bir tanesi orada vefat eden, öldürülen küçük çocukların tek bir damla kanından daha önemli değil" dedi.

İstanbul'da Aralık 2023'te düzenlenen Avrupa Wushu Kungfu Şampiyonası'nda şampiyon olduktan sonra podyumda Filistin bayrağı açarak dabke dansı yatığı için şampiyonluğu iptal edilen Türk wushu kungfu sporcusu Necmettin Erbakan Akyüz'e Filistin devletince "Kudüs Nişanı" takdim edildi ve "Kudüs Şövalyesi" unvanı verildi.

Filistin'in İstanbul Başkonsolosluğunda düzenlenen nişan takdim törenine Filistin Gençlik ve Spor Yüksek Konseyi Başkanı Cibril Mahmud Muhammed er-Recub, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ve Filistin'in İstanbul Başkonsolosu Hanaa Aburamadan da katıldı.

Ankaragücü, 6'ncı Kez Süper Lig'e Veda Etti Ankaragücü, 6'ncı Kez Süper Lig'e Veda Etti

Er-Recup, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin halkı adına Akyüz'e Kudüs Nişanı'nı takdim ettiklerini ve Kudüs Şövalyesi unvanını verdiklerini açıkladı.

Filistin topraklarındaki tüm spor faaliyetlerinin İsrail'in baskısı sebebiyle askıya alındığını aktaran er-Recup, Akyüz'ün elde ettiği başarının ve ortaya koyduğu davranışın bütün Filistin halkı tarafından takdir edildiğini ifade etti.

Akyüz, Filistin'e Teşekkür Etti

Avrupa Wushu Kungfu Şampiyonu Akyüz, kendisini söz konusu nişana ve unvana layık gördükleri için Filistinli yönetimine ve halkına teşekkür etti.

Bu ödülün kendisi için Avrupa veya dünya şampiyonluklarından çok daha kıymetli olduğunu belirten Akyüz; "Benim şampiyonluklarımın herhangi bir tanesi orada vefat eden, öldürülen küçük çocukların tek bir damla kanından daha önemli değil" şeklinde konuştu.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Mustafa'nın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın mesajını okumasından sonra Kudüs Nişanı ve Kudüs Şövalyesi unvanının verildiğine ilişkin Filistin devletinin yayınladığı genelge Akyüz'e sunuldu.

Kaynak: AA