Türkiye'den Avrupa'ya yapılan Schengen vizesi başvurularında yaşanan ret oranlarındaki artış, bazı Avrupa ülkelerinin alarm verici bir adım atmasına neden oldu. Yoğunluğu gerekçe gösteren bu ülkeler, Türkiye'den yapılan vize başvurularını Mayıs sonuna kadar askıya aldı. 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat Çekya'da Ticaret Bakanı Ömer Bolat Çekya'da

Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkeleriyle olan siyasi gerilimleri, Schengen vizesi başvurularına darbe vurdu. Türkiye, yüzde 20'ye yaklaşan ret oranıyla Avrupa'dan en çok ret yiyen ülke konumuna geldi. Ancak bu duruma rağmen AB ülkelerine olan talep hala devam ediyor. 

Yerli turistler, Türkiye'deki yüksek enflasyon nedeniyle Avrupa'yı tercih ediyor. Restoranlardan kafelere, tatil köylerinden otellere kadar birçok işletme, Türkiye'de mal ve hizmet bedellerini artırırken, yerli turistler Avrupa'ya yöneliyor. 

Kur şoklarına rağmen Avrupa'daki fiyatların Türkiye'ye göre daha uygun olduğunu belirten vatandaşlar, Schengen vizesi için başvuruda bulunurken, üzücü bir haberle karşı karşıya kaldı. İspanya, İtalya ve Almanya, yoğun vize başvurusu taleplerini gerekçe göstererek Mayıs sonuna kadar randevularını kapattı. 

Schengen Bölgesi'ndeki ülkeler, Türk vatandaşlarına genellikle 2 aylık vize veriyor ancak bu vizeleri yenilemek isteyenler yeni randevu almakta zorlanıyor. 

Kaynak: Haber Merkezi