Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Türkiye-İran İş Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi'nin toplantısı sonrasında ortak bir basın toplantısı düzenledi. İki lider, bölgesel güvenlik ve istikrar konularında anlaştıklarını vurgulayarak, İran ile ilişkileri ülkelerinin ve bölgenin çıkarları doğrultusunda geliştirmeye kararlı olduklarını ifade ettiler. Ayrıca, terörle mücadele, enerji, ticaret, eğitim gibi birçok alanda iş birliği anlaşmalarına imza atıldı. Erdoğan ayrıca, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına da değinerek, Türkiye'nin Filistin davasını destekleme ve bölgedeki barışa katkı sağlama konusundaki kararlılığını vurguladı.

Antalya'daki Teleferik Kazasında Kepez Belediye Başkanı Tutuklandı Antalya'daki Teleferik Kazasında Kepez Belediye Başkanı Tutuklandı

Türkiye-İran İş Forumu ile Stratejik Performans

Öte yandan, Türkiye ile İran arasındaki ticaretin geliştirilmesi ve sınır bölgelerindeki faaliyetlerin artırılması için çeşitli adımlar atılması gerektiğini belirten Erdoğan, İran'ın yaptırımlar nedeniyle ekonomik ve ticari ilişkilerde yaşanan sorunların çözümüne odaklanılması çağrısında bulundu. İki lider, Türk müteahhitlik sektörünün İran'da üstlendiği projelerin önemine vurgu yaparak, iş dünyasına her türlü desteği sağlama sözü verdiler. Türkiye-İran İş Forumu'nun, bölgesel güvenlik, ekonomik iş birliği ve Filistin meselesi gibi konularda stratejik bir platform olması bekleniyor.

Kaynak: DHA