Irak'ın kuzeyindeki Pençe - Kilit Harekatı bölgesinde şehit düşen 6 asker; Aksaray, Giresun, Niğde, Ordu, Eskişehir ve Kahramanmaraş Göksun'da son yolculuklarına uğurlandı. 

Şehit Piyade Üsteğmen Gökhan Delen'in cenazesi memleketi Aksaray'da, şehit Piyade Uzman Çavuş Ahmet Köroğlu'nun cenazesi memleketi Giresun'da, şehit Piyade Sözleşmeli Er Kemal Batur'un cenazesi memleketi Niğde'de, şehit İstihkam Sözleşmeli Er Murat Atar'ın cenazesi memleketi Ordu'da, şehit Sözleşmeli Er Muhammed Tunahan Evcin’in cenazesi memleketi Eskişehir’de ve şehit Piyade Sözleşmeli Er Emrullah Gülmez'in cenazesi Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde düzenlenen törenlerin ardından göz yaşları içerisinde toprağa verildi. 

Tekirdağ'da Tonlarca Sahte Deterjan Bulundu Tekirdağ'da Tonlarca Sahte Deterjan Bulundu

Şehit Üsteğmen Delen Aksaray'da Uğurlandı 

Pençe - Kilit bölgesinde şehit olan Piyade Üsteğmen Gökhan Delen'in (32) cenazesi, memleketi Aksaray'da toprağa verildi. Törende oğlunun tabutuna sarılan şehidin babası Bayram Delen, "Sen benim babamdın, hakkını helal et" dedi.

Irak'ın kuzeyinde sürdürülen Pençe - Kilit Harekatı bölgesinde çıkan çatışmada şehit olan askerlerden Piyade Üsteğmen Gökhan Delen'in cenazesi, dün memleketi Aksaray'a getirilmişti. 

Cenaze bugün babaevindeki helalliğin ardından tören için Ulu Cami'ye getirildi. Törene Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu, protokol üyeleri, askeri erkan, ailesi, yakınları ve binlerce kişi katıldı.

Delen'in birliğinden gelen askerlerin de katıldığı törende baba Bayram Delen, "Sen benim babamdın, hakkını helal et" diyerek oğlunun tabutuna sarıldı. 

Oğlu ile son olarak şehit olduğu gün konuşan anne Zeynep Delen de tabuta sarılıp, "Koçum, seni böyle mi görecektim" deyip, gözyaşlarına boğuldu. 

Şehidin 8 aylık hamile kız kardeşi Büşra Aslan ise kardeşinin fotoğrafını öpüp, ağladı. 

4 kardeşi bulunan şehidin kardeşlerinden Okan Delen de törende ağabeyinin asker şapkasını taktı. 

Törenin ardından şehit Delen'in cenazesi, Aksaray Şehitliği'nde toprağa verildi. 

Şehit Er Batur Niğde de Toprağa Verildi

Pençe - Kilit bölgesinde şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Kemal Batur'un (23) cenazesi de memleketi Niğde'de toprağa verildi. Törende şehit Batur'un kardeşi Cebrail Batur, ağabeyinin askeri kamuflaj montunu giyip, "Ağlamayacağım, dik duracağım" dedi.

Şehit Batur'un cenazesi, merkeze bağlı İlhanlı Mahallesi'ndeki baba ocağına getirildi. Burada helallik alınmasının ardından Himmetli köyünde tören düzenlendi. 

Törene Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı Lojistik Yönetim Başkanı Tuğgeneral Veli Doğan, Niğde Valisi Cahit Çelik, milletvekilleri, belediye başkanları, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Törende şehit Batur'un kardeşi Cebrail Batur, ağabeyinin askeri kamuflaj montunu giyip, tabutunun önünde "Ağlamayacağım, dik duracağım" açıklamasını yaptı.

Törende şehidin annesi ile babası, oğullarının tabutuna sarılıp, gözyaşı döktü. Anne Hatice Batur, "Kuzum seni böyle mi görecektim?" dedi. 

Bekar ve 4 kardeşin en büyüğü olduğu öğrenilen şehit Batur'un cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi. 

Şehit Uzman Çavuş Giresun'da Toprağa Verildi 

Pençe - Kilit şehitlerinden Piyade Uzman Çavuş Ahmet Köroğlu'nun (30) cenazesi de memleketi Giresun'da dualarla toprağa verildi.

Şehit Uzman Çavuş Köroğlu için memleketi Giresun'un Görele ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. 

Törende şehidin annesi Fatma Köroğlu ile kardeşleri, gözyaşlarına boğuldu. Şehidin halası, yeğeninin Türk bayrağına sarılı tabutunu okşayarak ağıt yaktı. 

Alanı dolduran vatandaşlar, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı attı, tekbir getirdi. 

Törene şehidin babası Şerif Ali, annesi Fatma Köroğlu, kız kardeşleri Elvin Yayla, Emine Güneş, Eda Köroğlu'nun yanı sıra Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, İl Jandarma Komutanı Albay Özgür Özer, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, AK Parti Giresun Milletvekili Ali Temur, CHP Giresun Milletvekili Elvan Işıkgezmiş, MHP Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda kişi katıldı. 

Köroğlu'nun cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından ilçeye bağlı Çatakkırı köyünde dualarla toprağa verildi.

Bu arada Piyade Uzman Çavuş Ahmet Köroğlu'nun kuzeni Talha Köroğlu'nun da 2008 yılında Şırnak'ta dağlık arazide terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit düştüğü öğrenildi. 

Şehit Köroğlu'nun yılbaşında uzman çavuşluğu görevini bırakıp, sivil hayata dönme kararı aldığı, ancak bu kararından vazgeçip, şehit olmadan 2 gün önce askeri sözleşmesini yenilediği belirtildi. 

Şehit Atar Ordu'da Son Yolculuğuna Uğurlandı 

Pençe - Kilit bölgesindeki çatışmada şehit düşen İstihkam Sözleşmeli Er Murat Atar'ın (22) cenazesi de memleketi Ordu'da toprağa verildi.

Şehit Er Murat Atar için memleketi Ordu'nun İkizce ilçesindeki Merkez Camii'nde tören düzenlendi. 

Törene Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Vali Muammer Erol, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, AK Parti Ordu milletvekilleri Mahmut Özer, İbrahim Ufuk Kaynak ve Mustafa Hamarat, CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Samsun Garnizon Konutanı Tümgeneral Davut Ala, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, askeri ve mülki erkan, şehidin annesi Selma Atar, kardeşleri ve yakınları katıldı.

Şehit Atar'ın annesi Selma Atar ve kardeşleri, duaların okunmasının ardından tabuta sarılarak gözyaşı döktü. 

Atar'ın cenazesi, Ordu İl Müftüsü İsmail Çiçek'in kıldırdığı namazın ardından Bolluk Mahallesi Kabakkeriş mevkiindeki aile mezarlığında toprağa verildi. Bekar olan şehit Atar'ın, 2 ay önce göreve başladığı bildirildi. 

4 kardeş olan şehit Atar'ın babası Vahip Atar'ın 2021 yılında Ordu'nun Ünye ilçesinde meydana gelen motosiklet kazasında hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Şehit Evcin Eskişehir'de Uğurlandı

Pençe - Kilit Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen sözleşmeli Er Muhammed Tunahan Evcin’in (27) cenazesi de  memleketi Eskişehir’de toprağa verildi. 

İstihkam Sözleşmeli Er Muhammet Tunahan Evcin’in cenazesi dün akşam Eskişehir 1’inci Ana Jet Üssü’ne getirildi. 

Şehit Evcin için bugün Reşadiye Camii’nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. 

Cenazeye Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Sağlık Bakan Yardımcısı Huzeyfe Yılmaz, şehit Evcin’in annesi Ferah, babası Nazif, kardeşi Erdinç ile ablası Ümmühan Evcin ile çok sayıda vatandaş katıldı. Cenazede ayakta durmakta güçlü çeken Erdinç Evcin ve abla Ümmühan Evcin, kardeşlerinin tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. 

Anne Ferah Evcin da oğlunun tabutuna sarılarak “Yavrum böyle mi gelecektin” diyerek ağladı.

Şehit Muhammed Tunahan Evcin’in emekli polis memuru olan babası Nazif Evcin ise en son kandil gecesi oğlunun kendisini aradığını belirterek, “Allah rızası için dua edin. Şehitlerimize dua edin. Muhammedim pırlanta gibi. Muhammedim Allah'a emanet. Kandil günü bizim kandilimizi kutladı. Bütün şehit arkadaşlarıyla birlikte. Allah için dua edin. Birlik, beraberliğe ihtiyacımız var” dedi.

İl Müftüsü Bekir Gerek’in kıldırdığı cenaze namazının ardından Sözleşmeli Er Muhammed Tunahan Evcin’in cenazesi askerlerin omzunda top aracına kadar taşındı. Şehit Evcin’in cenazesi Alpu ilçesine bağlı Bozan Mahallesi’nde toprağa verildi. 

Şehit Gülmez Göksun'da Toprağa Verildi 

Pençe - Kilit şehitlerinden Piyade Sözleşmeli Er Emrullah Gülmez (23) ise doğum gününe 3 gün kala memleketi Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. 

Şehit Emrullah Gülmez'in Türk bayrağına sarılı tabutu hastane morgundan alındıktan sonra ilk olarak Hacıkodal Mahallesi'ndeki baba ocağına görütüldü. 

Burada dua edilip helallik alınmasının ardından şehidin naaşı tören için Hacıkodal Mezarlığı'na götürüldü. 

Mezarlıktaki törene şehidin ailesi Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, milletvekilleri, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, askeri ve mülki Erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Baba Hasan Gülmez'in güçlükle ayakta durduğu törende imamın helallik almasının ardından cenaze namazı kılındı. Daha sonra silah arkadaşları tarafından omuzlara alınan Emrullah Gülmez'in cenazesi gözyaşları içinde toprağa verildi.

Hasan-Durdane Gülmez çiftinin 8 çocuğundan en küçüğü olan Emrullah Gülmez, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 2021'in Eylül ayında katıldı. Bekar olan Gülmez, şehit olmasaydı 3 gün sonra 17 Ocak'ta doğum gününü kutlayacaktı.

Kaynak: DHA