Gazeteci - yazar Uğur Mumcu, öldürülmesinin 31'inci yıl dönümünde bombalı suikasta uğradığı evinin önünde anıldı. Uğur Mumcu, Ankara'da 24 Ocak 1993'te, evinin önündeki otomobiline yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle yaşamını yitirmişti.  

Uğur Mumcu için anma töreni, Mumcu'nun adının verildiği sokaktaki evinin önünde düzenlendi. Törene, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya İlçe Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP'li bazı milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Özgür Özel ve Mansur Yavaş tören öncesi Uğur Mumcu'nun evini ziyaret ederek, eşi Güldal, kızı Özge ve oğlu Özgür Mumcu ile bir süre görüştü.

Daha sonra Mumcu ailesi ve Özgür Özel önce evin önündeki parkta bulunan Faili Meçhuller Anıtı'na sonra da Uğur Mumcu'nun hayatını kaybettiği alana karanfil ve yaktıkları mumları bıraktı.

Anma törenine katılanlar, Uğur Mumcu'nun hayatını kaybettiği yerde saygı duruşunda bulundu. Törene katılan vatandaşlar, anıta karanfil bırakarak mum yaktı ve türküler söyledi.

Balıkesir'de Uyuşturucu Operasyonu Balıkesir'de Uyuşturucu Operasyonu

Törenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Lideri Özel, "31 yıl önce bu sokakta patlayan bir bomba, cumhuriyeti cumhuriyet yapan değerlere saldırdı. O değerlerin en cesur savunucusunun bedenini paramparça etti ancak o beden bu ülke sınırları içinde herkese savrulurken; her yere kendi direncini, kendi mücadele azmini ve aydınlığını taşıdı. Uğur Mumcu, 31 yıldır yanan bir mumdur, karanlığa karşı yanan bir mumdur” dedi.  

Özel, Mumcu cinayetinin failinin ortaya çıkarılmadığını da ifade ederek, “Aslında bu cinayet işlenmeden önce failleri ortada olan bir cinayetti. Uğur Mumcu, Rabıta kitabında kimi yazıyorsa failler onlardır. Bu cinayeti işleyenlerin ortaya çıkarılması bekleniyor; birileri de diyor ki 'bir tuğla çekersek tüm duvar yıkılır hepimiz altında kalırız'. Bu ifade derin devleti koruyan bir ifadedir. Gün gelecek tuğlayı çekeceğiz, hepsi altında kalacak. Bu ülke o zaman rahat edecek" diye konuştu.

Kaynak: DHA