Türk edebiyatının önemli isimlerinden şair ve düşünür Sezai Karakoç, vefatının 2. yılında Kocaeli Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinliklerle anıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, etkinlik kapsamında İsmail Erdoğan'ın küratörlüğünü üstlendiği "Ötesini Söylemeyeceğim" sergisini ziyaret etti. Sergide yer alan 40 eser, 9 farklı ülkeden 19 sanatçıya aitti. Mustafa Şen, sergi kapsamında sanatçılara plaket takdim etti.

Şen, açılış programında yaptığı konuşmada öncelikle özgür ve bağımsız Filistin Devleti'ne selam gönderdi. Sezai Karakoç'un ibadetlerine büyük bir hassasiyetle yaklaştığını vurgulayarak, onu "Müslüman" kelimesiyle anlatabileceğini ifade etti. Karakoç'un muamelatı, ahlakı, davranışları ve hareketleriyle güzide bir Müslüman olduğunu dile getiren Şen, onun şöhret basamaklarının en tepesindeki kişileri evinin giriş merdivenine seren biri olarak tanımladı.

Sadece Edebiyat Adamı Değil Fikir Adamı

Karakoç'un şöhretin cazibesine kapılmadan, bu özellikleriyle öne çıkan bir kişi olduğunu belirten Şen, onun ölümünün 2. yılında düzenlenen etkinlikle anılmasının anlamına vurgu yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da Karakoç'u sadece bir edebiyat adamı değil, aynı zamanda bir fikir adamı olarak tanımlayarak, "Üstat bir dava adamı ve hayatının merkezine Müslümanlığı yerleştirmiş birisidir. Vefatının 2. yılında onu bu şekilde anmak şüphesiz bizim için çok büyük bir onur" şeklinde konuştu.

İstanbul’da Kalaşnikoflu Gasp Şebekesi Çökertildi İstanbul’da Kalaşnikoflu Gasp Şebekesi Çökertildi

Programda konuşmaların ardından Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Yeti Şampiyonası ile Hitabet Yarışması'nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti. "Uluslararası Sezai Karakoç Günleri" kapsamındaki etkinlikler, 19 Kasım'a kadar Kocaeli Kongre Merkezi'nde devam edecek.

AA