ABD’de milyonlarca Amerikalının uzun COVID hastalığından muzdarip olduğu bildirildi.

USA Today’da yer alan bir haber, ABD’de uzun covid hastalığına yakalananların sıkıntısını gündeme getirdi.

Rusya’da Bombardıman Uçağı Düştü Rusya’da Bombardıman Uçağı Düştü

Eduardo Cuevas ve Karen Weintraub’ın kaleme aldığı haberde, Amerikalı 27 yaşındaki Sawyer Blatz’in, COVID - 19'a yakalanmasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hâlâ hastalığın etkilerini taşıdığı ve günlük yaşamdaki faaliyetlerini yerine getiremediği belirtildi.

27 yaşındaki Blatz’den yola çıkılarak milyonlarca Amerikalı için pandeminin sona ermediği vurgulanan haberde belki de hiç bitmeyeceği öne sürüldü.

Haberde, ABD’de en az 16 milyon Amerikalının uzun süredir COVID hastası olduğu da belirtildi ve bunların belki de 4 milyonunun bu hastalık nedeniyle gündelik faaliyetlerini yerine getiremeyecek durumda olduğuna dikkat çekildi.

ABD hükümeti tarafından finanse edilen araştırmaların hızının çok yavaş ve bu büyüklükteki bir sorunu ele almak için çok küçük olduğu belirtilen haberde, Amerikalıların bunun bedelini ödediği kaydedildi.

2022 yılında yapılan bir analize göre, uzun COVID hastalığının Amerikan ekonomisine üretkenlik kaybı, ücret kaybı ve tıbbi masraflar nedeniyle yılda en az 200 milyar dolara mal olduğu da ifade edildi.

Bu duruma dikkat çekilerek görüşlerine yer verilen Mount Sinai Sağlık Sisteminde Rehabilitasyon İnovasyonunu yöneten David Putrino, "Bu hızlı ve agresif bir şekilde ele almamız gereken bir sorun, aksi takdirde hepimiz bunun bedelini ödeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Muhabir: Ersan Akbaş