Farklı göz renkleri, bembeyaz tüyleriyle ünü ülke sınırlarını aşan Van kedilerine, koruma altında oldukları Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsündeki Van Kedi Villası'nda özenle bakılıyor. Her mevsim ziyaretçisi bulunan Van kedileri, sevecenliği ile konukları etkiliyor. Kedilerin neslinin devam için merkezde, önemli çalışmalar uygulanıyor.

Doğumları 3 Parti Halinde Gerçekleşiyor

Bu çalışmalar yıl boyunca devam ederken, doğumları 3 parti halinde gerçekleştiriyor. 2023 yılında toplamda 145 yavrunun dünyaya geldiği merkezde, 2024 yılı için de çiftleştirme hazırlıkları başladı. Hazırlık aşamasında kedilerin bakımı, aşıları, kilo ve sağlık kontrolü yapılıyor.

Ayrıca kedilerin protein ağırlıklı beslenmesi için Van Gölü'ndeki endemik tür olan inci kefali balığı veriliyor.

Ahşap Mobilyalardaki Lekeler ve Renk Solmaları Nasıl Giderilir? Ahşap Mobilyalardaki Lekeler ve Renk Solmaları Nasıl Giderilir?

Van Balığı ile Besleniyorlar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, 2023 yılını oldukça iyi geçirdiklerini belirtti. Bu sezon için de aylar önce hazırlıklar yapıldığını anlatan Prof. Dr. Kaya şunları söyledi:

 "Programımızı hazırladık. Van kedilerimizin beslenmelerine ayrıca dikkat ediliyor. Haftada 3 gün Van balığı veriyoruz. Van balığı, bizim için ucuz ve çok değerli protein kaynağıdır. Van kedilerinin hamilelik için kondisyon kazanmaları ve iyi bir beslenmeleri gerekiyor. Van kedileri, Van balığını çok seviyor. 1992 yılında kurulan bu merkezde epey bir yol katettik. Hem hayvanların formları hem de orijinalliğine yakınlık açısından epey bir yol aldık. Her geçen sene hayvanların daha kaliteli, daha orijinal olduğunu görmeye devam edeceksiniz. Bizler her sene bir önceki yıldan daha iyi olmanın uğraşını veriyoruz."

Kaynak: DHA