Van'ın dünyaca ünlü bir gözü mavi diğeri kehribar rengi olan Van kedileri, yarıyıl tatilinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Her mevsim ziyaretçi sayısı fazla olan Van Kedi Villası'nı, yarıyıl tatili nedeniyle özellikle öğrenciler ziyaret ediyor. Villaya gelen çocuklar, kedileri elleriyle besliyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, merkezin, tatilde en çok çocuklar tarafından ziyaret edildiğini söyledi.

Nuri Alço'nun Tedavisi Ankara'da Devam Edecek Nuri Alço'nun Tedavisi Ankara'da Devam Edecek

Kaya, "Çocuklara en çok nereye gitmek istersiniz diye sorsanız ilk sırada Van Kedi Villası yer alır. Biz, çocukların kedilerle temas etmelerini, kedileri sevmelerini çok önemsiyoruz. Çocuklar bu konuda daha hassas, daha bilinçleniyorlar ve ileride bir hayvan sahibi olup ona bakmaları ile ilgili umut verici gelişme oluyor. Çocuklar ,hayvan sevgisi ile dolu oluyorlar. Dolayısıyla bu yarıyıl tatilinde de Van Kedi Villası çocuklar tarafından yoğun olarak ziyaret ediliyor" dedi.

Çocuklarıyla Van'a gelen Esengül Topal, kedileri çok beğendiğini belirterek, "Fethiye'den tatil için Van'a geldik. Hem kar, hem de Van kedilerini görmek için buradayız ve ilk defa geldik. Çocuklar çok eğleniyorlar. Van kedileri çok güzel ve çok sevimliler. Çocuklar da kedileri çok seviyor. Hayvan sevgisi aşılansın diye buraya getirdik" diye konuştu.

Kaynak: DHA