Altınbaş Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya göre, bağışıklık sisteminin vitamin ve minerallerinin gereğinden fazla alınmasının diyabet, sarkoidoz, troid ve sedef gibi otoimmün hastalıklara sebep olabileceği belirtildi.

Özkaya, "Bağışıklık sisteminin bir açma ve kapama sistemi var. Bu sistem, vitamin ve minerallerle gereğinden fazla uyarılması halinde diyabet, sarkoidoz, troid ve sedef gibi otoimmün dediğimiz hastalıklara yol açabilir" dedi.

Altınbaş Üniversitesi’nin açıklamasına göre, bağışıklık sistemi, vücudun hastalıklarla mücadele etmesindeki en önemli kalkan. Bu kalkanı güçlendirmek için özellikle kış aylarında vitamin ve mineral kullanımları artıyor. Vitamin ve minerallerin yararlı ve gerekli olup olmadığı, ne kadar kullanılması gerektiği birçok kişi tarafından merak konusu.

Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Altınbaş Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, konuya ilişkin görüşlerini aktardı.

Kilolu İnsanlar Daha Fazla Horluyor! Kilolu İnsanlar Daha Fazla Horluyor!

Havaların soğumasına bağlı olarak göğüs hastalıklarında da artış gördüklerini kaydeden Özkaya, hastaların en çok hangi vitaminleri kullanabileceklerini sorduklarını söyledi.

Özkaya, bağışıklık sisteminin bir açma ve kapama sistemi olduğunu belirterek, "Bu sistem, vitamin ve minerallerle gereğinden fazla uyarılması halinde diyabet, sarkoidoz, troid ve sedef gibi otoimmün dediğimiz hastalıklara yol açabilir" dedi.

Prof. Dr. Özkaya, doğru doz kullanımı için doktor tavsiyesi alınması gerektiğine ve sisteminin çalışma esaslarının öneminin altını çizdi.

Gereksiz vitamin kullanımının Kovid-19 salgınıyla arttığına dikkati çeken Özkaya, "Bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırmasıyla otoimmün hastalıklar ortaya çıkar. Buna gereğinden fazla kullanılan vitamin ve minerallar neden olur. Romatizmal ve bağ dokusu hastalıkları, diyabet, sarkoidoz, troid, sedef, vaskülit gibi damarlarımızı tutan ve ölümle sonuçlanabilen birçok hastalık, bu aşırı uyarılmış bağışıklık sistemi sonucudur"  değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Şevket Özkaya, yalnızca yeterli beslenemeyen küçük çocukların, son yıllarda sayıları hızla artan katı vejetaryenlerin, menopoz sonrası kadınlarla doktorunun önerisi olması şartıyla gebe kadınların, ağır hastalıkları olanların, bağırsaklardan emilim ve sindirim problemi olan hastaların ek vitamin ve mineral kullanabileceği, bunlar dışında sağlıklı ve yeterli beslenen vatandaşların ek vitamin ve mineral almalarına gerek olmadığını belirtti.

AA

Editör: Betül DEMİR