Merdivenleri çıkmak yerine asansöre binmeyi mi tercih ediyorsunuz? Merdivenlerden hızlı bir şekilde inip çıkmak sizi nefessiz bırakmaya yetiyorsa bunun tek bir anlamı olabilir. Yetersiz dayanıklılık! Bunu artırmanın ise birçok yolu bulunuyor. Biz de dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olacak en iyi yolları sizler için listeledik.

İznik’te Korkutan Yangın: Dumanlar Gökyüzünü Kapladı İznik’te Korkutan Yangın: Dumanlar Gökyüzünü Kapladı

Dayanıklılık (Stamina) Nedir?

Dayanıklılık, uzun süreli zihinsel ve fiziksel aktivitelerle başa çıkabilme kapasitesidir. Yüksek dayanıklılık seviyesi, daha fazla çaba harcayarak daha az enerji kullanabilme anlamına gelir. Bu durum, spor yaparken daha uzun süre dayanabilmenizi ve hayattaki enerji gerektiren aktivitelerden daha fazla keyif almanızı sağlar.

Düzenli Spor Yapın

Eğer sürekli yorgun hissediyorsanız, bunun sebeplerinden biri düzenli olarak spor yapmamanız olabilir. Bu durumda, gün içinde belirli zaman dilimlerinde yapacağınız kısa egzersizler enerjinizi artırabilir. Ancak maksimum faydayı sağlamak için düzenli olarak spor yapmalısınız. Spor yapmak ayrıca endorfin salgıladığı bilinen bir gerçektir; bu da yorgunluğunuzu azaltmaya yardımcı olan bir hormondur.

Düzenli Beslenin

Düzenli spor yaparken sağlıklı beslenme alışkanlıkları da oldukça önemlidir. Şekerli ve işlenmiş gıdalardan kaçınarak, özellikle spor yaptığınız günlerde yemeklerinizi bol sebze, meyve ve lifli gıdalarla zenginleştirmeye özen gösterin. Ayrıca, vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılayan bir yakıt olarak karbonhidratları ihmal etmemelisiniz. Patates, tahıl, makarna ve pirinç gibi karbonhidrat kaynakları da beslenme planınızın bir parçası olmalıdır. Kilo verme hedefiniz varsa, karbonhidrat alımınızı azaltmak da bir seçenek olabilir.

Su İçmeyi Unutmayın

Vücudu susuz bırakmak yorgunluk, psikolojik olarak düşüklük ve zayıf hissetmeye yol açabilir. Spor öncesi ve sonra yeterince su içtiğinizden emin olmanız gerek. Gereğinden fazla su içmemeye de dikkat etmelisiniz. 2013’de yapılan bir araştırmaya göre fazla su içmek strese ve gereğinden fazla tuvalete çıkma ihtiyacına sebep oluyor.

Yoga ve Meditasyon Yapın

Gün içinde stresli hissetmek, dayanıklılığınızın düşük olması için normal bir durum olabilir. Bu nedenle, üzerinizdeki stres bulutlarını dağıtmak için yoga ve meditasyon gibi teknikler deneyebilirsiniz. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 6 hafta boyunca düzenli olarak meditasyon yapan öğrencilerin stres düzeylerinde önemli bir azalma gözlemlenmiştir.

Farklı Spor Rutinleri Edinin

Her zaman tek tip bir spor yapmak vücudumuzun bir süre sonra kendini geliştirmesini durdurabilir. Bu nedenle her zaman tek hareketle çalışmak yerine değişiklikler yapabilirsiniz. Düzeni korumak ise oldukça önemli.

Müzik Dinleyin

Hareket ederken bir yandan da müzik dinlemek enerjinizi artırabilir. Müzik dinleyerek spor yapanlarda yapılan bir araştırma bu insanların yorulmadan daha uzun süre spor yapabildiğini ortaya koydu. Seni harekete geçiren bir müzik listesi oluşturarak işe başlayabilirsin.

Muhabir: Handan Işıksal