Savunma sanayiinde kabuğunu kıran Türkiye, elektromanyetik silah çalışmalarında da ciddi mesafe kat etti.

Türkiye bir yandan mevcut teknolojileri yerli ve milli imkânlarla üretmeye odaklanırken, diğer yandan ‘geleceğin teknolojisi’ olarak kabul edilen kimi silahlarla ilgili çalışmalara devam ediyor.

Türkiye, elektromanyetik top çalışmalarını sahada test edebilen ender ülkelerden. Foto: AA

Bu noktada son dönemin en dikkat çeken adımlarından biri de hiç şüphesiz ‘elektromanyetik silah’ olarak adlandırılan ve temel olarak yönlendirilmiş enerji teknolojileri kullanılan sistemler…

Peki, Türkiye elektromanyetik silah alanında ne durumda? Hâlihazırda devam eden projeler var mı, dünyada hangi ülkeler bu alanda ortaya ürün koydu? Ve daha da önemlisi; Ankara’nın bu teknolojiye sahip olması nasıl bir fayda sağlayacak?

Barut Yerine Elektrik Akımı

Türkiye, elektromanyetik silah alanında önemli bir gelişme kaydetti. Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri AŞ (YETEKNOLOJİ) tarafından geliştirilen ŞAHİ-209 Blok-II elektromanyetik top, sahada test edildi.

Testler, 2023 yılı Şubat ayında, Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki bir askeri tesiste gerçekleştirildi. Testlerde, 35 mm çapında ve 1,5 kilogram ağırlığındaki mühimmatlar, 50 kilometre menzile kadar atıldı.

Söz konusu sistemde namlu çıkışındaki güç mevcut sistemlerden çok daha fazla. Foto: AA

Testlerin başarıyla tamamlanması, Türkiye'nin elektromanyetik silah alanında önemli bir adım attığını gösteriyor.

Merminin Ulaşabileceği Menzil Kat Kat Artacak

Elektromanyetik silahlar, geleneksel silahlara göre bir dizi avantaja sahip.

Daha yüksek menzil: Elektromanyetik silahlar, geleneksel silahlara göre daha yüksek menzile sahiptir. Bu, silahların daha güvenli bir mesafeden kullanılmasına olanak tanır.

Drone’lar Su Altında da Görev Yapacak! Drone’lar Su Altında da Görev Yapacak!

Daha hızlı atış: Elektromanyetik silahlar, geleneksel silahlara göre daha hızlı atış yapabilmektedir. Bu, silahların daha hızlı hedefleri vurmasını sağlar.

Daha düşük maliyet: Elektromanyetik silahlar, geleneksel silahlara göre daha düşük maliyetlidir. Bu, silahların daha yaygın olarak kullanılmasını sağlar.

Türkiye'nin elektromanyetik silah alanındaki çalışmaları, bu teknolojinin ülkemizde de yaygın olarak kullanılmasına olanak tanıyacak.

Mavi Vatan'da atılan adımlar, elektromanyetik top ile yeni bir boyut kazanacak.

Türkiye, elektromanyetik silahları farklı alanlarda da kullanmak için çalışmalar yürütüyor. Örneğin, TCG Anadolu çok maksatlı amfibi hücum gemisi, elektromanyetik fırlatma sistemi ile SİHA'ların kalkışları için kullanılabilir.

Uzmanlar, bu tür sistemlerin TCG Anadolu gibi platformlarda da etkin kullanılacağı görüşünde.

Savunma sanayisinde gelecek vaat eden bir teknoloji olan elektromanyetik silahların geleneksel silahların yerini alacağı ve savaş alanlarında yeni bir dönemin başlayacağı düşünülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi