Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: 21 Şubat 2024 Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: 21 Şubat 2024

Antalya ve Muğla sahillerine vuran cansız bedenlerle ilgili açıklama, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından sosyal medya üzerinden yapıldı. Yerlikaya, son altı günde Antalya kıyılarına 8, Muğla kıyılarına ise 1 olmak üzere toplam 9 cansız bedenin vurduğu belirtilirken, bu olayların ardındaki sırlar adım adım gün yüzüne çıktığını söyledi. 

Yerlikaya'nın açıklamasına göre, Antalya'da kıyıya vuran cansız bedenlerden birinin, bir süre önce kaybolan M.Ş.E'ye ait olabileceği değerlendiriliyor. Ancak kesin sonuç, adli tıp incelemesi sonrasında ortaya çıkacak. Diğer yandan, Antalya'da kıyıya vuran diğer cansız bedenlerin kıyafetlerinin üretim yerinin Suriye olduğu tespit edildi. Geçtiğimiz ay Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden Kıbrıs'a doğru hareket eden bir teknenin kaybolduğu belirlendi.

Meteorolojik veriler, son bir haftadır hâkim rüzgârın Güney'den estiğini ve dalgaların Güney Doğu yönünden geldiğini gösteriyor. Bu durum, cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga etkisiyle Antalya kıyılarına sürüklenebileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Muğla'da kıyıya vuran cansız bedenin ise 6 Ocak 2024 tarihinde Kurtoğlu Burnu 13 mil güneyinde kaybolan 3 düzensiz göçmenden biri olabileceği değerlendiriliyor. Kimlik tespit çalışmaları ise halen devam etmekte olup, kolluk birimleri Cumhuriyet Savcılıkları ile koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: Haber Merkezi