Yeşilçam’ı var eden isimlerden Türker İnanoğlu’nun 88 yaşında hayata veda etmesi sanat camiasında büyük üzüntü yarattı. Başta eşi Gülşen Bubikoğlu olmak üzere birçok ünlü isim sosyal medya hesaplarından başsağlığı paylaşımları yaptı.

1974 yılında Yeşilçam’ın efsane ismi ile nikâh masasına oturan sinema sanatçısı Gülşen Bubikoğlu, Türker İnanoğlu’nun ardından yaptığı duygusal paylaşımda, “Çok kıymetli eşim Türker İnanoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Ailemizin, tüm sevenlerinin, hepimizin başı sağ olsun” ifadelerine yer verdi.

Türker İnanoğlu’nun ilk eşi sinema sanatçısı Filiz Akın da ‘Bay Sinema’nın maalesef artık olmadığını belirterek, “Uzun süredir hastalıklarla uğraşıyordu. Doktorları ve ailesinin bütün gayretine rağmen kurtarılamamış. Hayatında pek çok şeyden de fazla sinemayı seven, gerçekten de son günlerine kadar üreten, önce yönetmen ve yapımcı daha sonra sadece prodüktör olarak devam eden son çınarı, oğlumun babasını kaybettik. Başta eşinin, çocukları Zeynep ve İlker’in, torunlarının ve tüm Sinema camiasının başı sağ olsun, sabırlar diliyorum. “Bay Sinema” maalesef yok artık…” ifadeleriyle duygularını paylaştı.

Efsane ismin oğlu oyuncu İlker İnanoğlu da babasının ardından “Değerli babam, kıymetlim, Türkiye’nin Bay Sineması Türker İnanoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyim. Ailemizin, sevenlerinin, tüm sanat dünyamızın başı sağ olsun” paylaşımını yaptı.

Yeşilçam’ın Sultanı Türkan Şoray ise birlikte çekildikleri fotoğrafı paylaşarak sinema kariyerini başlatan Türker İnanoğlu için “En yakın dostum arkadaşım Türker İnanoğlu’nu kaybettik. Yokluğunu şimdiden hissetmeye başladım. Sinema kariyerimi başlatan, hayatımda özel bir yeri olan, değerli meslektaşımın kaybından dolayı çok ama çok üzgünüm. Türk sinemasına kendini adamış, yaptığı katkılarla, verdiği emeklerle yapıtlarıyla ve filmleriyle sonsuza kadar yaşayacak, unutulmayacak. Tüm sinema camiasının, hepimizin başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin” açıklamasını yaptı.

Yeşilçam’ın bir diğer efsane ismi Hülya Koçyiğit ise Türker İnanoğlu’nun arkasından “Ah Türker ah… Canım dostum, canım arkadaşım… Gerçek bir sinema emekçisini, Türker İnanoğlu’nu az önce kaybetmişiz… Çok derin bir üzüntü içindeyim. Güle güle ‘Bay Sinema’…. Türk sinemasının temel taşlarından, varlığıyla hep güven veren, huzur veren, mutluluk veren gerçek bir dosttun sen.

Türk sineması; ömrünü sinemaya adamış, gece gündüz sadece sinema için yaşayan, sinemaya adeta oyuncu fabrikatörü olmuş önemli bir ismi kaybetti bugün….

Ah Türker, geride muhteşem bir dostluk bıraktın öncelikle benim için. Açtığın sinema salonları, ülkemize kazandırdığın video, kurduğun stüdyolar, Erler Film, Türvak, Tim Show Center, Karabük Üniversitesi Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi ve daha nicesi… Ne kadar önemli izler bıraktın gönlünü bu sektöre vermiş insanlara…

Türker İnanoğlu’na Allahtan rahmet, tüm sevenlerine sabır diliyorum. Biricik evlatları sevgili İlker ve sevgili Zeynep size sıkı sıkıya sarılıyorum. Türk sinemasının başı sağ olsun” ifadelerini yazdı.

Sanatçı Tarkan da müzik kariyerinin başlangıcında Türker İnanoğlu’nun kendisine verdiği desteği hiçbir zaman unutmadığını belirterek, “Türk sinemasının duayeni, dâhisi ve TV sektöründeki yapımlarıyla Türk televizyonculuğuna da büyük katkıları olan Türker İnanoğlu’nun vefatına çok üzüldüm. Müzik kariyerimin ilk zamanlarında bana verdiği desteği de hiç bir zaman unutmadım, unutamam. Kendisini sevgi ve minnetle anıyorum. Ailesi, yakınları ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim. Nurlar, ışıklar içinde uyu Türker abi” paylaşımında bulundu.

John Goodman Zayıf Haliyle Herkesi Şaşırttı John Goodman Zayıf Haliyle Herkesi Şaşırttı

Sinema sanatçısı Erdal Özyağcılar da İnanoğlu’nun hep yüreğinde olacağına vurgu yaparak, “Meslek hayatımda bana gösterdiğin sevgiyi, bana gösterdiğin güveni, bana verdiğin öğütleri, Yeşilçam filmleri ve dizi film dünyasında bana öğrettiklerini helal et. Beraber çalıştığımız yapımlarda katkılarım helal olsun. Seni ve kulağıma küpe olan sözlerini unutmayacağım. Hep yüreğimdesin. Nurlar içinde yat” paylaşımını yaptı.

Yeşilçam’ın efsanesi Türker İnanoğlu’nun cenaze programı da belli oldu.

İnanoğlu için 4 Nisan Perşembe sabahı saat 10.00’de İstanbul TİM Show Center’de tören düzenlenecek. Ardından öğle namazına müteakip Levent Barbaros Hayrettin Paşa camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Türker İnanoğlu’nun cenazesi son yolculuğuna uğurlanacak.

Muhabir: Ersan Akbaş