“Aile Enstitüsü" Aile Yapısını Güçlendirmeyi Amaçlıyor “Aile Enstitüsü" Aile Yapısını Güçlendirmeyi Amaçlıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK'te gerçekleştirilen imza töreninde, geniş kapsamlı bir vizyonla Türk yükseköğretim sisteminin küresel ölçekte daha saygın bir noktaya getirilmesi için yoğun gayret gösterdiklerini söyledi.

Yükseköğretim sistemini her şeyden önce kalite odaklı rekabetçi, yenilikçi, istihdam ve katma değer üreten niteliklerini güçlendirdiklerini belirten Özvar; "Üniversitelerimizi, dünyanın en başarılı üniversiteleri arasına girmeleri için destekliyoruz. Saygın derecelendirme kuruluşlarının sıralamalarında en üst seviyelerde yer almaları yönünde teşvik ediyoruz" şeklinde konuştu.

Özvar, YÖK olarak Türkiye'nin bölgesel ve küresel konulardaki konumuyla uyumlu olarak bilim diplomasisine önem verdiklerini açıkladı.

Özvar, şöyle konuştu; "Bugün ülkemizin ortak stratejik hedefleri doğrultusunda küresel ölçekte faaliyet gösteren Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Türkiye Maarif Vakfıyla güçlerimizi birleştiriyoruz. Bu güç birliği, eğitim alanında yurt dışından ülkemize yönelik yeni bir dinamizm kazandıracak ve kapasite artışına imkan tanıyacaktır. İş birliğimiz, eğitim ve öğretim alanında aynı stratejik hedefler doğrultusunda çalışan kurumlarımızın eşgüdüm ve uyum içinde olmaları bakımından da fevkalade bir örnek teşkil ettiğini vurgulamak gerekiyor".

İmzalanan protokolle uluslararası öğrenci hareketliliğinin birlikte yönetileceği ve bu alanda işbirliği yapılması ihtiyacının karşılanacağı düşünülüyor.

Kaynak: AA