Sarayiçi Er Meydanı'nda gerçekleştirilen turlarda Kürşat Korkmaz, Yıldıray Akın, Mustafa Arslan, Hüseyin Gümüşalan'ı yenerek finale çıkan 2023 yılı Kırkpınar başpehlivanı Yusuf Can Zeybek; Turan Balaban, Orhan Okulu, Enes Doğan, Serhat Gökmen'i geçerek finale gelen 2022 yılı Kırkpınar başpehlivanı Mustafa Taş ile final güreşinde mücadele etti.

Galatasaray, Avusturya'da 2 Maç Yapacak Galatasaray, Avusturya'da 2 Maç Yapacak

Çayırın genç pehlivanlarından 30 yaşındaki Antalyalı ‘Yorulmaz Pehlivan’ olarak isimlendirilen Yusuf Can Zeybek, 2021 yılından bu zamana başpehlivan olarak güreşiyor. Fizik ve kondisyonuyla kısa süre içinde dikkat çeken Yusuf Can Zeybek, güreş uzmanlarının favorileri arasında yer almayı başardı. Rakiplerinin güreşlerini analiz edip ona göre güreşen Yusuf Can Zeybek, geçen yılın şampiyonu olarak bu yıl seriyi sürdürmek için final güreşine çıktı.

Antalya'da ikamet eden Sinoplu 27 yaşındaki ‘Çayırın efendisi’ olarak bilinen Mustafa Taş da, 2022 yılında çıktığı baş boyundaki performansıyla dikkat çekmiş, bu boydaki ilk senesinde güreştiği Kırkpınar'da ikinci olma başarısını göstermişti. Cengizhan Şimşek'in aldığı ceza sebebiyle sıralamanın kayması üzerine 2022 yılında Kırkpınar Başpehlivan ünvanını alan Mustafa Taş, geçen yıl çayıra seriyi devam ettirmek için çıkmış, ikinci turda Yusuf Can Zeybek'e yenilmişti. Mustafa Taş ise bu güreşin rövanşı için yağlandı.

Başcazgır Şükrü Kayabaş'ın salavatının ardından peşreve çıkan başpehlivanları tribünler coşkuyla selamladı.

Boy ve cüsse olarak denk olan başpehlivanlar müsabakaya hareketli başladı. Yusuf Can, kasnaktan çift dalma yapmak için çokça hamle yaptı, Mustafa ise bu hamleleri bertaraf etmek için yoğun çaba gösterdi. Pasif güreştiği gerekçesiyle karşılaşmanın 20. dakikasında Mustafa Taş, ihtar aldı.

Bu karardan sonra biraz hareketlenen güreşte Yusuf Can Zeybek'in tek daldığı atağı tribünleri coşturdu fakat bu hamleden netice çıkmadı. Normal sürede risk almak istemeyen 2 pehlivan güreşi ‘puan alanın kazanacağı’ puanlama bölümüne taşımak üzere temposuz bir şekilde güreşti. Puanlama bölümünde Mustafa Taş'a bir ihtar daha verildi.

Yusuf Can Zeybek karşılaşmanın 52. dakikasında Mustafa Taş'ın kasnak ve paçasından yakaladı, rakibini sürerek dengesini bozan Zeybek, çangalla güreşi kazanan isim oldu.

Kaynak: AA