Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı 7 organize sanayi bölgesi (OSB) daha kurulduğunu belirtti. Kütükçü, "Şu anda ülkemizde OSB'si olmayan ilimiz kalmadı" dedi.

Türkiye İmalat PMI’ı 50,2’ye Yükseldi Türkiye İmalat PMI’ı 50,2’ye Yükseldi

OSBÜK Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

OSBÜK Başkanı Kütükcü, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'deki sanayi yatırımlarının her geçen yıl geliştiğine dikkati çekerek, bunun en somut göstergesinin OSB'ler olduğunu söyledi.

Son 4 yılda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla Türkiye'de 69 yeni OSB kurulduğunu belirten Kütükcü, "Bakan Kacır'ın imzasıyla bugün kurulan 7 OSB ile 39'u Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olmak üzere toplam OSB sayısı 399'a ulaştı. Şu anda ülkemizde OSB'si olmayan ilimiz kalmadı” açıklamasını yaptı.  

OSB'lerdeki fabrika sayısının 67 bini aştığını belirten Kütükçü, “OSB'lerimiz 250 bin kişiye daha istihdam sağlayarak toplam 2 milyon 577 bin istihdam rakamına ulaştı. İhracat yapan OSB firmalarımız da 10 binin üzerine çıktı. Bu firmalarımız tarafından gerçekleştirilen ihracat ise 64,5 milyar doları buldu. OSB'lerimiz Türkiye'nin büyümesine, istihdam ve ihracatın artmasına öncülük ediyor" bilgilerini verdi.

Yeni OSB Kurulan İller

Kayseri’de Erciyes OSB, Nevşehir’de Nevşehir Avanos Kapadokya OSB, Samsun’da Terme Karma OSB, Aksaray’da Aksaray Gülağaç Gülpınar OSB ve Sarıyahşi OSB, Antalya’da Kaş Gıda İhtisas OSB ve Denizli’de Çivril OSB’nin tüzel kişilik kazanmasıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı OSB sayısı 360’a ulaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı 39 tarıma dayalı ihtisas TDİOSB ile Türkiye’deki toplam OSB sayısı da 399’a yükseldi.

AA

Editör: Ersan Akbaş